Piotr Żyła oczarował uczniów

Gwiazdy sportu odwiedzały w ubiegłym tygodniu lubelskie szkoły. W ramach akcji „Aktywność i sport dla każdego” w poniedziałek 22 maja uczniowie spotkali się z pływakami sekcji AZS UMCS: Konradem Czerniakiem i Janem Świtkowskim. W czwartek, 25 maja do Lublina przyjechał skoczek narciarski Piotr Żyła.


Pływacy, medaliści mistrzostw świata i Europy odwiedzili uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego i Szkoły Podstawowej im. Alberta Einsteina w Lublinie. Opowiadali o swoich osiągnięciach i przeprowadzili krótkie treningi. Szkołę Podstawową nr 45 im. Zbigniewa Herberta, XIV Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta oraz Szkołę Podstawową nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie wizytował tegoroczny drużynowy mistrz świata w skokach narciarskich – Piotr Żyła. Dzieciaki z SP nr 45 jak zwykle miały dużo pytań. Skoczek został poproszony przez najmłodszych o podanie swojego wieku (30 lat) i wzrostu (1,75 cm). Dzieci były ciekawe, kiedy po raz pierwszy skoczył na dużej skoczni (w wieku 8 lat) i jaką skocznię lubi najbardziej. „Mamucią” – bo się najdłużej leci – śmiał się, odpowiadając, zawodnik. Duże wrażenie na publiczności zgromadzonej w sali gimnastycznej ZSO nr 1 zrobiły filmiki prezentujące największe ociągnięcia sportowe skoczka, które dzieci nagradzały okrzykami i gromkimi brawami. Zawodnik zaprezentował również jedno z ćwiczeń, które codziennie musi wykonywać podczas treningu i efektownie, wysoko podskoczył w górę. – Ćwiczymy dużo odbić, to bardzo ważne, żeby mieć mocne mięśnie podczas skoku. Chodzi i o wysokość, i o siłę – tłumaczył Piotr Żyła. Najmłodsi, uczniowie szkolnej zerówki chcieli też wiedzieć, co lubi robić, gdy nie skacze (– Leżeć na kanapie – śmiał się zawodnik) i czy… lubi Kamila Stocha.
– To super spotkać takiego sportowca i go zobaczyć, naprawdę – mówił Staś, uczeń SP nr 45. – Jest fajny, taki śmieszny – dzieliła się wrażeniami mała Zuzia ze szkolnego zespołu „Lucky Stars”, która razem z koleżankami wykonała dynamiczny układ taneczny dla Piotra Żyły. Na koniec spotkania wszystkie dzieci chciały oczywiście otrzymać autograf. Najaktywniejsi podczas spotkania zostali nagrodzeni koszulkami i zestawami gadżetów. Nie zabrakło też wspólnej fotografii. Lubelskie spotkania z gwiazdami polskiego sportu to projekt realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego. (EM.K.)