PiS zbuduje większość?

Do piątku, 23 listopada, prezydent elekt Jakub Banaszek ma czas na zbudowanie większości w chełmskiej radzie miasta. Jeśli tego nie zrobi, jej przewodniczący i zastępcy zostaną wyłonieni spośród radnych Postaw na Chełm, Koalicji Obywatelskiej i PSL. Główną kandydatką wydaje się być Agata Fisz, choć jak sama mówi, nogami nie przebiera…

Prawo i Sprawiedliwość, które przez najbliższe pięć lat ma rządzić Chełmem, wciąż jeszcze nie zbudowało większości w radzie miasta. Bez tego nowemu prezydentowi, Jakubowi Banaszkowi, będzie trudno kierować samorządem. Nie da się przeforsować pewnych pomysłów, jeśli rada miasta ma inne zdanie. Coś o tym wie Agata Fisz, która w swojej pierwszej kadencji musiała decydować się na liczne ustępstwa, by rada miasta uchwaliła budżet, czy udzieliła jej absolutorium.

Prawo i Sprawiedliwość ma w radzie miasta ośmiu radnych. Do większości potrzeba mu jeszcze czterech. Jak ustaliliśmy, PiS nie prowadził dotąd żadnych oficjalnych rozmów ani z radnymi Koalicji Obywatelskiej, ani Polskiego Stronnictwa Ludowa, czy też Postaw na Chełm.

Wszystko wskazuje na to, że przewodniczący rady oraz zastępcy zostaną wybrani spośród radnych Postaw na Chełm, Koalicji Obywatelskiej i PSL. Główną kandydatką wydaje się być sama Agata Fisz, ustępująca prezydent. Za wszelką cenę walczyć o fotel przewodniczącego walczy jednak nie zamierza. Pod warunkiem, że przed piątkiem dojdzie do rozmów z Jakubem Banaszkiem i strony osiągną porozumienie. Wtedy to, kandydata na przewodniczącego będzie mogło wskazać PiS. Najprawdopodobniej wybór padnie na Longina Bożeńskiego, który kierował pracami rady w latach 2002-2006.

Niezależnie, jaki sprawdzi się scenariusz, na stanowisko wiceprzewodniczącego może liczyć Dariusz Grabczuk – kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Chełma. Tradycją jest, że w prezydium rady zasiadają przedstawiciele największych klubów radnych. Wszystko wyjaśni się w piątek 23 bm., na pierwszej sesji. Wtedy też wszyscy radni odbiorą zaświadczenia o wyborze i będą ślubować. Uroczystą przysięgę złoży również prezydent elekt Jakub Banaszek. (s)