Piwo „pod chmurką” bez mandatu?

Jako miejsce na grilla i wypicie piwa internauci wskazują np. tereny zielone za ratuszem, gdzie odbywają się miejskie festyny i pikniki

Ratusz rozważa wyznaczenie w mieście miejsc, gdzie w plenerze będzie można legalnie wypić piwo i zrobić grilla. Teraz spożywanie alkoholu we wszystkich miejscach publicznych jest zakazane pod karą grzywny.


Na wyznaczenie miejsc publicznych, w których nie obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, pozwala samorządom znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Rada gminy może podjąć taką uchwałę, jeśli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Na skorzystanie z tej możliwości zdecydowały się m.in. Warszawa, która dopuściła spożywanie niskoprocentowych napojów alkoholowych na bulwarach nadwiślańskich czy Wrocław, który taką strefę wyznaczył na Wyspie Słodowej.

Czy w ich ślady pójdzie Świdnik? Taką propozycję zgłosili internauci wskazując miejsca, w których można by legalnie zrobić grilla i wypić piwo, np. tereny zielone na osiedlu Brzeziny, skwer na tyłach ratuszu czy park powstający przy al. Lotników Polskich.

– Niewykluczone, że takie miejsce faktycznie zostanie wyznaczone, bo samorząd ma taką możliwość. Z drugiej strony musimy myśleć też o bezpieczeństwie i uciążliwości związanej z grillowaniem czy spożywaniem alkoholu dla innych.

Na pewno musiałby być to teren objęty monitoringiem z dala od bloków czy domów – mówi sekretarz Urzędu Miasta Świdnik Ewa Jankowska, dodając, że takie miejsce najwcześniej może powstać na wiosnę przyszłego roku, tj. z początkiem sezonu grillowego. JN