Plac Konstytucji 3 maja z pozwoleniem na budowę

Tak plac wygląda dziś, a tak ma wyglądać po remoncie

Świdnicki ratusz dostał pozwolenie na przebudowę placu Konstytucji 3 maja. Teraz pozostaje wybrać wykonawcę i ruszać z robotą. Ratusz chciałby, by odmieniony plac był gotowy już na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a najpóźniej na tegorocznego sylwestra.


W tym roku główny plac Świdnika ma zmienić się nie do poznania. W planach jest m.in. wymiana nawierzchni, budowa dwóch nowych, podświetlonych fontann, likwidacja wszystkich barier architektonicznych, wymiana cyfrowej tarczy stojącego na placu zegara na analogową i efektownie podświetloną. Zamontowane zostaną stojaki rowerowe, stacja naprawy jednośladów, stoliki do gry w szachy i poidełka. Zamiast tradycyjnych ławek pojawi się drewniane podesty. Do tego będzie więcej zieleni, bo oprócz dziś rosnących na placu drzew będą nowe sadzenia. Dolna część placu została zaprojektowana tak, by można było wykorzystać ją do organizacji wydarzeń miejskich.
– Zależy nam, żeby pl. Konstytucji 3 maja łączył w sobie funkcje reprezentacyjne, ale również był miejscem codziennych spotkań mieszkańców – mówi burmistrz Waldemar Jakson – dlatego chcemy postawić na funkcjonalność i wyposażyć go w nowoczesne elementy. Zależy nam również, żeby był miejscem przyjaznym dla osób w każdym wieku.
Z końcem ubiegłego roku starostwo powiatowe wydało pozwolenie na przebudowę cewwntralnego placu miasta. Urzędnicy zakładają, że prace będą mogły ruszyć wiosną. Według planów powinny się zakończyć przed 11 listopada, kiedy przypadać będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
– „W budżecie mamy na tę inwestycję 9 mln zł. Staramy się, żeby wykonać ją ze środków na rewitalizację miasta. Wierzę, że za rok w sylwestra złożymy sobie życzenia na nowym, pięknym, centralnym placu Świdnika” – napisał na swoim Facebooku burmistrz Jakson. (opr. w)