Plac na czas od oka

Na placu trwają jeszcze prace wykończeniowe

– Projekt wyglądał oryginalnie i ciekawie, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia – mówią niektórzy świdniczanie o nowym placu Konstytucji 3 maja. Urzędnicy tłumaczą, że wszelkie usterki i niedoróbki niebawem znikną. Na ich usunięcie wykonawca ma czas do końca miesiąca, bo jak się okazuje, w międzyczasie ratusz przedłużył wykonawcy termin zakończenia przebudowy placu do 30 listopada. Czy uroczystości 11 listopada odbyły się więc na placu budowy?


Modernizacja placu Konstytucji 3 maja w Świdniku to jedna z najważniejszych i najkosztowniejszych tegorocznych inwestycji. Pracy było tu naprawdę sporo. Zanim wykonawca przystąpił do właściwych zadań, musiał przygotować sobie plac budowy, usuwając starą nawierzchnię i elementy małej architektury.

Nim prace ruszyły ratusz zapowiadał, że chciałby, aby nowy plac był gotowy na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, by mieszkańcy miasta mogli świętować tu tę doniosłą uroczystość. Słowa udało się dotrzymać, bo miejskie uroczystości z okazji 11 listopada odbyły się już na nowym placu. Ale wygląda na to, że nie do końca legalnie, bo przebudowa ani formalnie, ani faktycznie nie została zakończona i odebrana. Wielu świdniczan wskazuje na niedociągnięcia budowlańców. Inni z kolei przyznają, że wyobrażali go sobie nieco inaczej.

„Z obserwacji wynika, że (nowy plac – przyp red.) będzie przede wszystkim kolejnym skate parkiem. Na pewno nie narzekają więc amatorzy deski, rolek i rowerów… A reszta mieszkańców? Do nas dotarły raczej mało pochlebne opinie. Wynika z nich, że plac to niestety betonowa pustynia, odbiegająca stanowczo od reszty miasta, która zimą może zamienić się w lodowisko. Swoje dorzucili na Facebooku działacze stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa: „Ponadto mamy nadzieję, że otwarte wejście do zegara zostało już zamknięte. Zabawa w takim miejscu to duże zagrożenie dla dzieciaków” – wyrazili swoją opinię.

Pod ich postem pojawiło się mnóstwo opinii na temat placu. Komentujący wskazywali, że choć projekt placu wyglądał naprawdę imponująco i ciekawie, wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

„Projekt nie był zły, ale wykonanie fatalne. Wylewki betonowe są spartolone, wszędzie szpary i szczeliny, pokruszone krawędzie”. „Miało być lepiej, a jest gorzej” – to niektóre z komentarzy.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy podzielają te opinie

– Moim zdaniem plac naprawdę jest w porządku – mówi nasza czytelniczka, pani Maria. – Przychodzę tu z wnuczką w drodze z przedszkola. Ona jest zachwycona tym miejscem. Jest gdzie pobiegać. Jedyny mankament to mało ławek z oparciami, ale myślę, że miasto będzie w stanie to poprawić.

Urzędnicy przyznają, że choć uroczystości odbyły się na nowym placu, nie jest on jeszcze ukończony. Poprawiana jest nawierzchnia i inne usterki. Na zakończenie wszystkich prac wykonawca ma czas do końca miesiąca.

– Wykonawca zwrócił się z wnioskiem o przedłużenie umownego terminu realizacji inwestycji, argumentując wniosek koniecznością wprowadzenia zmian w wykonaniu części nawierzchni betonowej przy budynku 3-go Maja 3. Powyższe zmiany musiały zostać wprowadzone do dokumentacji projektowej. Termin został przedłużony do 30 listopada 2018 roku – mówi Maciej Olechnowicz, kierownik referatu inwestycji w UM Świdnik. (w)