Plac rozbudzający zmysły

Oficjalne otwarcie Sensorycznego parku wyobraźni

Wspomaga rozwój fizyczny i intelektualny, pomaga budować wrażliwość i ciekawość świata; angażuje kolejno wszystkie zmysły, a przez to pobudza kreatywność i samodzielność – taki jest nowy plac zabaw przy Przedszkolu nr 4 w Świdniku. W ubiegłym tygodniu dokonano jego oficjalnego otwarcia.

„Sensoryczny park wyobraźni”, bo właśnie tak brzmi pełna nazwa miejsca, które powstało przy Przedszkolu nr 4, to plac zabaw, ale inny niż wszystkie. Oprócz urządzeń do zabawy, jakie znamy z innych placów znalazły się tu także elementy angażujące kolejno wszystkie zmysły – słuch, dotyk, wzrok, smak, węch i pobudzające koordynację ruchową. Są tu m.in. dzwoneczki, lustra, kolorowe szkiełka, pięknie pachnące rośliny.

W ubiegłym tygodniu dokonano uroczystego otwarcia obiektu. Udział w uroczystości wzięła przedszkolna społeczność na czele z dyrektor Beatą Kowalczyk, a także burmistrz Waldemar Jakson, Krystyna Zarosińska z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych świdnickiego ratusza, ks. Andrzej Krasowski, proboszcz parafii. pw. NMP Matki Kościoła oraz radny Marcin Dmowski.

– To pierwszy taki plac w Świdniku. Powstał w ramach budżetu obywatelskiego. W projekt zaangażowali się rodzice i nauczyciele. Były pewne problemy ze znalezieniem wykonawcy, ale na szczęście się udało. Są tam urządzenia, jakie znamy z tradycyjnych placów zabaw, ale też takie, które współgrają z nauczaniem metodą Montessori, który przedszkole realizuje – mówi radny.

Choć „park wyobraźni” znajduje się na terenie Przedszkola nr 4, korzystać mogą z niego także inne dzieci. Jest on dostępny w godzinach pracy przedszkola. Gospodarze proszą o stosowanie się do regulaminu, by nowy plac służył jak najdłużej. Budowa obiektu kosztowała 134 tys. zł. (w)