Platforma układa listy

Listy wyborcze do rady miasta Chełm Platformy Obywatelskiej jeszcze nie są zamknięte. Znajdą się na nich, w ramach szerokiej koalicji obywatelskiej, działacze PO, .Nowoczesnej i stowarzyszenia „Nasz Chełm”. Pewne jest, że w okręgu nr 1 (Rejowiecka, Śródmieście) liderem będzie Dariusz Grabczuk. Pierwsze miejsce ma mieć również Małgorzata Sokół, ale nie wiadomo jeszcze, z którego okręgu wystartuje.

W okręgu nr 1 lokomotywą listy koalicji obywatelskiej, skupiającej m.in. Platformę Obywatelską i .Nowoczesną, będzie Dariusz Grabczuk, jej kandydat na prezydenta Chełma. W poprzednich wyborach Grabczuk uzyskiwał wysokie wyniki, m.in. dzięki którym PO na Rejowieckiej i w Śródmieściu uzyskiwała mandat więcej. Działacze PO liczą, że młodszy brat byłego prezydenta Chełma, Krzysztofa Grabczuka, w tym roku co najmniej powtórzy wynik sprzed kilku lat, kiedy to w wyborach do rady miasta uzyskał ponad 1 000 głosów. Jeśli tak się stanie, PO w „jedynce” najprawdopodobniej zdobędzie dwa mandaty.

Pierwsze miejsce w wyborach do rady miasta będzie miała też Małgorzata Sokół, kontrowersyjna przewodnicząca chełmskich struktur Platformy Obywatelskiej. Nie wiadomo jeszcze czy wystartuje z okręgu nr 3 (Kościuszki i Działki), gdzie obecnie mieszka, czy też podobnie, jak w ubiegłych latach z okręgu nr 4 (Dyrekcja Dolna, Dyrekcja Górna, Cementownia). Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych dniach. Działacze Platformy chcą do końca sierpnia ukończyć prace nad listami.

– Mamy dwie koncepcje – wyjaśnia jeden z nich. – Według pierwszej liderem listy w okręgu nr 3 będzie Małgorzata Sokół, a w okręgu nr 4 – Marek Sikora. Druga koncepcja mówi, że przewodnicząca Sokół otworzy listę w „czwórce”, natomiast pierwsze miejsce w okręgu nr 3 otrzyma albo Tomasz Kazimierczak, albo osoba wskazana przez stowarzyszenie „Nasz Chełm”, najprawdopodobniej Joanna Bielecka.

Koalicja PO – .Nowoczesna ma natomiast problem z obsadą pierwszego miejsca w okręgu nr 2 (XXX-lecie, Słoneczne, Zachód). Do tej pory liderem w „Dwójce” był Mariusz Kowalczuk, który zrezygnował z kandydowania do rady z listy Platformy. Niewykluczone, że listę otworzy były radny PO, Andrzej Santor, albo obecna radna Anna Mirzwa, która jednak nosi się z zamiarem przeprowadzki do gminy Chełm. (s)