Plebania w ogniu

Cztery zastępy straży pożarnej walczyły z pożarem plebanii parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie. Ewakuowano 6 osób.

O pożarze na terenie kościoła przy ul. ks. M. Mrozka dyżurny straży został zawiadomiony tuż przed godziną 1 w nocy z wtorku na środę (14-15 czerwca). Na miejsce skierowano cztery jednostki ratunkowe. Strażacy szybko zlokalizowali źródło ognia. Paliło się jedno z pomieszczeń na drugim piętrze parafialnej plebanii. Podczas, gdy jedni walczyli z płomieniami, inni wyprowadzali z budynku wikariuszy. W sumie ewakuowano 6 osób.
Płomienie dosięgły firanek w oknach pomieszczenia, ale dzięki szybkiej i sprawnej akcji gaśniczej udało się zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. Pokój, który stanął w ogniu, był niezamieszkały – służył za magazyn mieszkańcom plebanii. Zniszczenia spowodowane przez ogień i skutki jego gaszenia oszacowano wstępnie na około 15 tysięcy złotych (poza kompletnie zniszczonymi drzwiami spaliła się znaczna część wyposażenia, m.in. meble, rower czy dywany). Po ugaszeniu ognia strażacy oddymili i przewietrzyli cały budynek.
– Przeprowadzone badanie nie wykazało obecności tlenku węgla w powietrzu. Ewakuowane osoby mogły spokojnie wrócić do budynku – informuje mł. bryg. Wojciech Chudoba, rzecznik prasowy chełmskich strażaków.
Prawdopodobnie przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. (pc)