Płot zasłania, ale i… chroni

Ogrodzenie placu budowy choć zasłania widok kierowcom, ale zdaniem urzędników na jego zamianę na ażurowe nie pozwalają przepisy

– Ze względów bezpieczeństwa ogrodzenie wokół remontowanego placu Konstytucji 3 maja od strony skrzyżowania ulic Niepodległości i Wyszyńskiego powinno być ażurowe – uważają niektórzy świdniczanie. Miasto tłumaczy, że ogrodzenia nie można zmienić i to właśnie z uwagi na bezpieczeństwo.


Mniej więcej miesiąc temu na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Niepodległości doszło do kolizji. 10-letnia rowerzystka została potrącona przez samochód. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Po tym wydarzeniu w internecie pojawiło się wiele komentarzy dotyczących bezpieczeństwa drogowego w tym miejscu. Niektórzy świdniczanie podnosili, że płot okalający remontowany plac powinien być ażurowy, tak, by kierowcy mieli lepszy ogląd tego, co dzieje się na skrzyżowaniu. Ich zdanie podziela również radna Świdnik Wspólna Sprawa Edyta Lipniowiecka, która już dzień po kolizji złożyła interpelację w tej sprawie.

– Po wypadku, który, na szczęście, miał niegroźne konsekwencje, pojawiło się wiele komentarzy dotyczących płotu osłaniającego przebudowę placu. I choć to zdarzenie prawdopodobnie nie miało z ogrodzeniem nic wspólnego, to cała sytuacja skłoniła mnie do napisania i złożenia w urzędzie pisma o zmianę obecnego płotu na siatkę, która ułatwi widoczność kierowcom w czasie tego remontu. Sama tamtędy przejeżdżam i wiem, że to ogrodzenie stanowi problem. Należy coś z tym zrobić, bo bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest najważniejsze – tłumaczy w rozmowie z nami radna.

Jak się okazuje, ogrodzenia placu budowy na rogu Wyszyńskiego i Niepodległości nie można zamienić na siatkę i to właśnie przez wzgląd na… bezpieczeństwo. W odpowiedzi na zapytanie radnej urzędnicy wyjaśnili, że z uwagi na charakter prowadzonych prac oraz konieczność zachowania obowiązujących przepisów BHP na placu budowy i wokół niego, powinno pozostać ogrodzenie pełne o wysokości ponad 2 m. Taki płot ma minimalizować ryzyko wydostania się odłamków gruzu oraz kurzu i zmniejszać poziom hałasu z placu budowy. (w)