Po co w samochodzie aż 16 anten?

Współczesne samochody coraz częściej wyposażane są w systemy łączności bezprzewodowej. Podczas podróży chcemy odbierać nie tylko stacje radiowe, ale i dane GPS czy Internet za pomocą WiFi lub sieci 4G. Z tego powodu w nowoczesnych modelach, takich jak SEAT Leon czwartej generacji, już montuje się aż 16 anten.

Anteny samochodowe przestały służyć jedynie do odbioru fal radiowych. Stały się narzędziami wspierającymi zaawansowane systemy bezpieczeństwa i łączności. Metalowe konstrukcje w samochodach zmieniają energię elektryczną w fale elektromagnetyczne i na odwrót, spełniając funkcję nadajnika i odbiornika. – Bezprzewodowa łączność jest kluczowym aspektem działania nowoczesnych systemów w samochodach. Instalacja anten jest właśnie do tego konieczna – opisuje César de Marco, kierownik działu anten SEAT-a.

Od 4G po termometr

Już samo umożliwienie odbioru stacji AM, FM czy w standardzie DAB wymaga montażu w samochodzie kilku anten. Do tego dochodzą kolejne odbiorniki i nadajniki przesyłające dane 4G, które zapewniają dostęp do asystentów bezpieczeństwa, a także wzmacniają sygnał odbioru w smartfonach pasażerów. Anteny również pomagają przy określaniu położenia samochodu poprzez GPS czy zapewnianiu łączności Bluetooth lub WiFi. Nie wszyscy wiedzą, że urządzenia te sprawdzają się również przy zdalnym ustawianiu temperatury w samochodzie.

Kontakt w każdych warunkach

Wyzwaniem dla inżynierów opracowujących nowe modele samochodów jest zapewnienie jak najwyższego komfortu korzystania ze wszystkich funkcji bezprzewodowych. Specjaliści szukają ciągle nowych sposobów łączności nawet w najtrudniejszych warunkach.
– Jednym z opracowywanych przez nas sposobów wzmacniania sygnału jest system dywersyfikacji. Polega on na montażu anten o tej samej funkcji w różnych punktach samochodu.

Dzięki temu możliwy jest wybór urządzenia z najlepszym sygnałem – dodaje de Marco. – Konieczność montażu kolejnych odbiorników powoduje, że musimy szukać nowych miejsc na instalację. Możemy to zrobić na dowolnej niemetalowej powierzchni, jak przykładowo obramowanie tylnej szyby, zderzak czy klamki. Liczba anten w dzisiejszych pojazdach rzadko kiedy spada poniżej 10.

Najnowszy SEAT Leon ma ich aż 16. Najlepszym miejscem do montażu anten pozostaje dach, który zapewnia największy zasięg w każdym kierunku. W modelu hiszpańskiej marki zamontowano nowoczesną antenę w kształcie płetwy rekina, która mieści aż 4 funkcje – GPS, 4G, WiFi i zdalną obsługę ogrzewania.

Przyszłość łączności

Już dzisiaj zapewnienie łączności stało się dla producentów samochodów priorytetem, a – zdaniem specjalistów – w przyszłości ta potrzeba tylko się powiększy.
– Autonomizacja jazdy, technologia 5G czy wymiana danych z chmurą spowodują, że anteny będą musiały zapewnić niezakłóconą łączność z otoczeniem – tłumaczy de Marco. Ekspert SEAT-a zakłada, że w przeciągu kilku najbliższych lat w samochodach przybędzie 10 nowych odbiorników.

Zapewni to pasażerom nowe formy rozrywki, takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR), streaming filmów w 4K czy gry online, a także ulepszy pozycjonowanie GPS oraz funkcje jazdy autonomicznej, łączności i bezpieczeństwa. – Żeby uświadomić sobie znaczenie tych zmian, wyobraźmy sobie, jak dokładna musi być bezprzewodowa wymiana danych w systemie odpowiedzialnym za awaryjne hamowanie samochodu w razie wtargnięcia pieszego na jezdnię – tłumaczy de Marco. – Anteny są kluczem do mobilnej przyszłości.

16 anten nowego SEAT-a Leona

W nowym Leonie zamontowano pięć anten radiowych (analogowych AM/FM i cyfrowych DAB).

Jedna antena w kształcie płetwy rekina umożliwia: nawigację i pozycjonowanie (GPS), zapewnia łączność WiFi i Bluetooth oraz usługi telefoniczne 4G i umożliwia zdalną obsługę ogrzewania.

Trzy anteny telefoniczne 4G zapewniają: usługi łączności, funkcje bezpieczeństwa (połączenia alarmowe) oraz wzmocnienie sygnału telefonicznego w urządzeniach pasażerów.

Dwie anteny Bluetooth i WiFi łączą system multimedialny samochodu z urządzeniami podróżujących oraz zapewniają obsługę bezdotykową, Full Link i WiFi Hotspot.

Pięć anten dostępu do samochodu umożliwia zdalne otwieranie zamków w drzwiach i zapewnia funkcjonowanie systemów KESSY i Digital Key (odpowiedzialne również za włączenie i wyłączenie zapłonu z pomocą immobilisera).