Po dziesięciu latach budowy, kolektor gotowy!

Dobiegła końca jedna z najważniejszych i najdroższych inwestycji realizowanych przez miasto Świdnik – budowa kolektora wód deszczowych. Prace rozpoczęły się jeszcze w 2011 roku, a ich koszt wyniósł w sumie ponad 30 mln zł, z czego ponad 85% pokryło unijne dofinansowanie.


Pierwsze rury kolektora deszczowego położono na os. Brzeziny 10 lat temu. W kolejnych latach powstawały kolejne odcinki – ze względu na duży koszt inwestycji i ograniczone możliwości miejskiego budżetu, prace podzielono na kilka etapów.

Zapewne trwałyby one jeszcze przez przynajmniej kilka lat, gdyby nie to, że w 2017 roku miastu udało się pozyskać ponad 25 mln zł unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki temu wsparciu inwestycja nabrała przyspieszenia. W 2019 roku dokończono budowę głównej, liczącej ok. 4 km rury kolektora deszczowego, a w 2020 roku ruszyły prace będące zwieńczeniem kolektora – budowa oczyszczalni wód deszczowych i zbiornika retencyjnego w pobliżu ul. Krępieckiej.

Dziś inwestycja jest już zakończona. Nowy kolektor ma rozwiązać problem z podtapianiem, po każdej większej ulewie, miejskich ulic, parkingów i prywatnych posesji. Będzie odprowadzał wody deszczowe z terenu niemal całego miasta do oczyszczalni. Stąd będą one trafiały do zbiornika retencyjnego, dalej rowem melioracyjnym do rzeki Stawek-Stoki, a stąd do Wieprza.

– Ta olbrzymia, bo ponad 30-milionowa inwestycja jest już ukończona i odebrana. To nie tylko zabezpieczenie przeciwpowodziowe dla naszego miasta, ale też rozwój, bo do takiej sieci możemy przyłączać kolejne inwestycje, drogi, obiekty – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Wiceburmistrz wskazuje, że zapobiegać ewentualnym podtopieniom będzie również odwodnienie, które w ramach remontu wykonano przy ul. Targowej. Wcześniej, podczas ulewnych deszczy, woda z tej części Świdnika spływała ul. Kosynierów na niżej położone osiedla, m.in. na ul. Wiśniową.

W najbliższych planach Ratusz ma również wykonanie odwodnienia ulic Czecha i Wyszyńskiego, łącznie z placem Konstytucji 3 maja, dzięki czemu – jak podkreśla wiceburmistrz – newralgiczne miejsca na będą zabezpieczone.

Koszt budowy kolektora to ponad 30,3 mln zł, z czego prawie 26 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here