Po książkę do gimnazjum

Filii nr 4 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku prawdopodobnie znajdzie miejsce w budynku Gimnazjum nr 2

Udało się znaleźć nową siedzibę dla filii nr 4 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku. Jeśli radni zgodzą się na takie rozwiązanie, zostanie przeniesiona do budynku Gimnazjum nr 1.


Jeszcze do niedawna filia nr 4 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku mieściła się w Szkole Podstawowej nr 7. Od września placówce przybędzie oddziałów, więc już przed wakacjami rozpoczęły się poszukiwania nowego adresu dla biblioteki. Urzędnicy zdecydowali, że zostanie przeniesiona do budynku przy Hallera 9, gdzie swoją siedzibę mają strażnicy miejscy oraz zespół „Leszczyniacy”. Jednak ekspertyza budowlana zlecona przez ratusz po to, by ten mógł strać się o dofinansowanie jego termomodernizacji pokrzyżowała te plany. Zdaniem ekspertów część budynku, do której miała zostać przeniesiona filia, nie spełnia norm bezpieczeństwa i najpewniej trzeba będzie ją rozebrać. Rozpoczęły się poszukiwania nowej lokalizacji. Wszystko wskazuje na to, że udało się ją znaleźć.
– Nie chcemy jeszcze niczego przesądzać, bo potrzebna będzie zgoda radnych, ale rzeczywiście filia mogłaby mieścić się w budynku Gimnazjum nr 1 – mówi Ewa Jankowska, sekretarz Miasta Świdnik. – To trochę mniejsza powierzchnia, ale reforma oświaty docelowo spowoduje zmniejszenie ilości roczników. W budynku przy ul. Kopernika znajdzie się więc wolna przestrzeń na to, aby był tam coraz większy oddział biblioteczny. Określamy jeszcze, jak to wszystko logistycznie rozwiązać. (w)