Po książki na Kosynierów

Od ubiegłego tygodnia mieszkańcy osiedla Wschód mają bliżej do biblioteki. Przy ul. Kosynierów 6, w budynku parafii pw. Chrystusa Odkupiciela, swoją działalność rozpoczęła Filia nr 3 MPBP w Świdniku.


W czerwcu br. Rada Miasta Świdnik wyraziła zgodę na połączenie Filii nr 4 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku, która wcześniej zajmowała pomieszczenia w Szkole Podstawowej nr 3 i Filii nr 3, która mieściła się w szpitalu. Potrzeba scalenia placówek wynikała z tego, że nie mogły one dłużej zajmować dotychczasowych pomieszczeń.

W związku z planami utworzenia Centrum Usług Wspólnych dla szkół, które miało być ulokowane właśnie w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 3, dyrekcja szkoły wypowiedziała bibliotece umowę na najem pomieszczeń przy ul. Kopernika. W tej lokalizacji książnica zresztą i tak nie mogła już od dłuższego czasu prowadzić działalności dla czytelników z zewnątrz, ponieważ nie było oddzielnego wejścia do filii biblioteki, a do szkoły, ze względu na sytuację sanitarną, mogą wchodzić tylko dzieci i ich opiekunowie.

– Z kolei, w związku z pozyskaniem pieniędzy przez szpital na utworzenie ZOL-u, zmuszeni zostaliśmy w ciągu tygodnia opuścić pomieszczenia w szpitalu, zajmowane przez Filię nr 3. Korzystanie z tej filii również było niemożliwe ze względu na obostrzenia sanitarne – wyjaśniał dyrektor świdnickiej biblioteki, Piotr Jankowski. – Zmuszeni byliśmy działać doraźnie. Prowadziliśmy poszukiwania lokalu dla filii we wschodniej części miasta. Kontaktowaliśmy się z firmami posiadającymi budynki (PEC, spółdzielnia, Netia), interesowaliśmy się lokalami prywatnymi.

Niestety, w tej części miasta nie ma żadnego dostępnego, odpowiedniego do naszych potrzeb, lokalu. Podjęliśmy więc rozmowy z parafią o udostępnieniu pomieszczeń dla biblioteki. Chodzi o budynek zbudowany na potrzeby edukacyjne przed laty, jeszcze w czasach PRL, kiedy lekcje religii były prowadzone przy parafiach. Sala ma blisko 100 mkw., ale do naszej dyspozycji jest też pomieszczenie magazynowe w suterenie, dwie mniejsze sale na piętrze oraz szeroki korytarz jako przestrzeń wystawiennicza i toalety.

Nowa Filia nr 3 rozpoczęła działalność 1 września w budynku przy ul. Kosynierów 6. Mieszkańcy osiedla Wschód, szczególnie ci starsi, bardzo chwalą sobie to rozwiązanie, bo do tej pory, aby wypożyczyć książki musieli udać się do centrum, do głównej siedziby biblioteki.

Filia nr 3 jest czynna 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku; poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. od 10 do 18, we wtorki od godz. 8 do 15. Kierownikiem filii została Magdalena Antończak. Oprócz niej w filii będzie zatrudniona jeszcze jedna bibliotekarka.

Nowa filia ma ambicję stać się kulturalnym centrum osiedla. W planach są zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych mieszkańców Świdnika (w wieku do 3 lat) i ich rodziców; nie zabraknie też propozycji miłego i pożytecznego spędzania czasu dla seniorów. W parciu o Filię nr 3 Biblioteka chciałaby uruchomić usługę dostarczania książek do mieszkańców starszych, niepełnosprawnych, niedołężnych czy obłożnie chorych. Będą z niej mogli skorzystać mieszkańcy całego miasta, nie tylko os. Wschód. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here