Po Medykaliach czas na Juwenalia

MEDYKALIA Z WySPĄ. Podczas trzydniowej (4-6 maja) imprezy studenci Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji bawili się na terenach Browaru Perła przy ulicy Bernardyńskiej przy muzyce m.in. zespołów: Brathanki, Poparzeni Kawą Trzy, Nocny Kochanek, reperów: Małpy i TEDEgo, DJ-ów: FreshDaniels, Greg Gold, Aron Chupa, czy zagranicznej gwiazdy imprezy – Brooksa. Koncertom towarzyszył występy najlepszych polskich standuperów, spotkania ze znanymi youtuberami, zmagania sportowe i odlotowe konkursy

Po trwających od 4 do 6 maja Medykaliach z WySPĄ kolejna lubelska uczelnia będzie bawić się w ramach Dni Kultury Studenckiej. Tym razem to studenci Politechniki Lubelskiej pohałasują na swoich terenach zielonych w dniach 10-12 maja. Przyszli inżynierowie, jak co roku, przygotowali wiele świetnych koncertów i wydarzeń towarzyszących.


Juwenalia rozpoczną się tradycyjnym korowodem, który ruszy 10 maja o godz. 18 z placu Litewskiego w stronę kampusu uczelni. Tym razem jako jego motyw wybrano lata 80., więc z pewnością nie zabraknie peruk, świecących kreacji i muzyki „Gorączki sobotniej nocy”. Żacy przejdą Al. Racławickimi, ul. Sowińskiego, Głęboką, Nadbystrzycką i Wapienną. Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień i korków.

10 maja

Pierwszego dnia zabawy, 10 maja, zagra kilka zespołów, które przypadną do gustu fanom hip-hopu i rapu. Jako pierwszy na scenie pojawi się ZEUS, zaraz po nim Ten Typ Mes – polski raper, piosenkarz, DJ i producent muzyczny, który współpracował m.in. z Dawidem Podsiadło czy zespołem Afromental. W 2015 roku był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Album roku hip-hop”. Dzień zakończy Quebonafide, polski raper, piosenkarz i autor tekstów, który miał okazje już pracować z takimi wykonawcami, jak np. Czesław Mozil i Taco Hemingway. W 2015 roku jego płyta „Ezoteryka” osiągnęła sukces, docierając do 1. miejsca polskiej listy przebojów, OLiS sprzedając się w 30 000 egzemplarzach – tym samym zdobyła status platynowej. Album został też nominowany w 2018 roku do nagrody Bestsellerów Empiku w kategorii „Muzyka polska”.

11 maja

Z kolei w piątek i w sobotę Politechnika postawi na nieco mocniejsze i bardziej gitarowe brzmienie, ale nie zabraknie też odrobiny hip-hopu. W piątek zagra Rasmentalism. Zespół powstał w Lublinie w 2006 roku i specjalizuje się w hip-hopie.  W czerwcu 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej JuNouMi Records ukazał się pierwszy minialbum formacji pt. „EP”. Jako drugą zobaczymy rockową formację COMA z Piotrem Roguckim na czele. Pod koniec 2003 roku grupie udało się podpisać kontrakt z BMG Poland, co umożliwiło rozpoczęcie nagrań debiutanckiej płyty „Pierwsze wyjście z mroku”. Zanim muzycy zdobyli popularność, koncertowali u boku Kazika Staszewskiego i T. Love. A na koniec pojawią się Strachy Na Lachy. Rockowa kapela uznanie zdobyła kawałkami „Dzień dobry, kocham Cię”, „Piła tango”, „Jedna taka szansa na sto” i „Twoje oczy lubią mnie”. Członkowie zespołu grają również w kapeli Pidżama Porno o nieco cięższym brzmieniu.

12 maja

Następnego dnia zagra zespół 6BM, który wygrał tegoroczny Przegląd Kapel Studenckich. Ta młoda formacja z Lublina inspiruje się muzyką takich gigantów rocka, jak np. Pink Floyd, Depeche Mode, czy Dream Theater. Kapela będzie suportem Łąki Łan. Artyści w niezwykły sposób łączą takie gatunki, jak folk, rock i muzyka elektroniczna, a na scenie można zobaczyć ich zwykle w kolorowych przebraniach. Muzyka Łąki Łan naznaczona jest przede wszystkim tekstami „Paprodziada”. Swoją filozofię przedstawił on w utworze „Lovelock”, która jest peanem na cześć Jamesa Lovelocka. Twierdził on, iż Ziemia funkcjonuje jak jeden olbrzymi organizm, przystosowany do zmian tak, by zachować odpowiednie warunki do życia. Podobnego zdania jest „Paprodziad”, który wers z tej piosenki – „Wszyscy jesteśmy jednym organizmem” – często powtarza podczas wywiadów, a nawet występuje na koncertach w koszulce z takim nadrukiem. Na zakończenie Juwenaliów usłyszymy Happysad. Od 2001 roku, kiedy zespół zaczynał swoją karierę, zdążył wylansować już takie przeboje, jak „Zanim pójdę”, „Damy radę” i „Mów mi dobrze”. W 2012 roku grupa wystąpiła na Przystanku Woodstock. Zespół został uhonorowany specjalną nagrodą „Złoty Bączek”, przyznawaną w plebiscycie publiczności, a także zaproszeniem na kolejną edycję festiwalu.

Wydarzenia towarzyszące

Oprócz koncertów organizatorzy szykują kilka wydarzeń towarzszących – będzie w czym wybierać.
7 maja odbędzie się gra miejska „CSI: Kryminalne zagadki polibudy”. To świetna opcja dla fanów rozwiazywania zagadek, marzących o detektywistycznej przygodzie rodem z najlepszych kryminałów Agathy Christe. Do wyścigu stanie pięć ekip detektywistycznych. Każda może liczyć od 3 do 5 osób. Przemierzając zakamarki kampusu politechniki, będą zdobywać kolejne wskazówki do rozwiązywania zawiłej zagadki. Zwycięży grupa, która jako pierwsza rozwiąże łamigłówkę. Zabawa zaczyna się o 15.00 przy akademikach.
Tego samego dnia, również przy akademikach uczelni, organizatorzy Juwenaliów zapraszają od 19.00 do wspólnego grillowania. Jest to jedna z tradycji Lubelskich Dni Kultury Studenckiej.

Dzień później w Klubie Studenckim „Kazik” najlepsi zmierzą się ze sobą w turnieju bilardowym. Nagrodą jest puchar rektora Politechniki Lubelskiej. Start o 15.00.
Kilka godzin później, bo o godz. 18, rozpocznie się gra w kółko i krzyżyk, ale w wersji rozbudowanej. Zabawa będzie wymagać analitycznego myślenia, szybkości, sprytu, pracy zespołowej, szybkiego zapamiętywania.. Uczestnicy będą rywalizować na terenach zielonych za Domem Studenta nr 3. W grze wezmą udział cztery zespoły w trzyosobowych składach.

Również 8 maja o godz. 18 na Wydziale Mechanicznym odbędzie się turniej „Jeden z polibudy, czyli 1 z 10 na Juwenaliach PL”. Uczestnicy powalczą o zaszczytny tytuł „Jednego z dziesięciu” i atrakcyjne nagrody niespodzianki.

Podobnie jak Uniwersytet Medyczny, Politechnika zorganizuje Igrzyska Piwne. 9 maja o 15.30 na placu przed Klubem Studenckim „Kazik” w pięciu konkurencjach zmierzą się ze sobą wielbiciele złocistego trunku. W programie znalazły się m.in. takie konkurencje, jak. „beerpong”, picie piwa na czas i pięciobój piwny. W zabawie mogą wziąć udział tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie.

Tego samego dnia o 16.00 rozpocznie się tegoroczna edycja „Pollub Gaming”. To świetna okazja do spotkania zakręconych ludzi, odstresowania się i zagrania w ulubione gry planszowe. Zaplanowano też turnieje w szachy z nagrodami. Wszystko odbędzie się w Ośrodku Informacji Naukowo-Techniczne w pokoju 308.

Student mocny, ale i szuka żony

9 maja na terenach zielonych swoja, siłą pochwalą się uczestnicy zmagań „StrongMan”. Od 18.00 organizatorzy zapraszają sportowców i bywalców siłowni, którzy chcą spróbować czegoś nowego. W zawodach „StrongMan” przygotowano kilka konkurencji, np. podnoszenie ogromnych ciężarów, sztang czy opon. Na zwycięzców czekają nagrody.
Juwenalia to czas hucznej zabawy, ale wiadomo, że najlepiej bawić się z drugą połówką. 9 maja o 19.00 w Klubie Studenckim Kazik zaplanowano „Speed dating”. Zasady są proste: panie siadają po jednej stronie, panowie z drugiej. Wszystkie pary mają kilka minut na rozmowę, po czym zmieniają rozmówcę. W podsumowaniu zostaną ogłoszone najlepiej dobrane pary. Dodatkowo każdy uczestnik może wziąć udział w konkursie „Student szuka żony”. Spośród uczestników specjaliści dobiorą pięć par, które mogą liczyć na zawarcie nowej znajomości. Dla wszystkich uczestników zabawy przewidziano nagrody.

Laserowi wojownicy i fani Robin Hooda

Zaraz po pierwszym dniu koncertów, tj. 11 maja, o 10.00 w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej odbędzie się turniej „Laser Tag”. Ta gra, nazywana potocznie „laserowym paintballem”, zdobywa coraz większą popularność. W zabawie mogą wziąć udział czteroosobowe ekipy.

Tego samego dnia w hali sportowej uczelni będą mogli zmierzyć się ze sobą fani Robin Hooda czy Legolasa. O 14.00 zacznie się gra dla zafascynowanych m.in. strzelaniem z łuku.
Również w piątek przygotowano zawody w przeciąganiu liny. Na terenach zielonych od 15.00 sześcioosobowe grupy popiszą się swoją siłą. Tego samego dnia nie zabraknie też bitwy na balony. O 17.00 w tym samym miejscu chętni będą mogli poczuć się jak dzieci i porzucać w siebie balonami. To świetna okazja, żeby przetestować swoją zwinność i celność w dość niecodzienny sposób.

Natomiast 12 maja o 18.00 w hali sportowej Politechniki Lubelskiej rozpocznie się turniej piłki nożnej. Dla drużyn, które zajmą miejsca na podium, przewidziane są nagrody. W czasie trwania rozgrywek odbędzie się konkurs – niespodzianka.

Organizatorzy przewidzieli też 11 maja after party w Klubie Studenckim „Kazik”, od 22.00 do białego rana przy muzyce, o którą zadba DJ YOUNG. Po 23.00 wejście kosztuje 5 zł. Lokal zastrzega sobie prawo do selekcji gości.
Joanna Niećko