Po mieście na prąd

Elektryczne autobusy i busy kursujące na czterech miejskich liniach i to najprawdopodobniej już za dwa lata. W miniony poniedziałek przedstawiciele ratusza podpisali list intencyjny w sprawie przystąpienia do projektu elektromobilności.
Za kilka lat po wielu polskich miastach mają jeździć ecoautobusy zasilane energią elektryczną. Na potrzeby samorządów zostanie opracowany specjalny model pojazdu. Powstanie po konsultacjach z przedstawicielami miast, które zdecydowały się przystąpić do projektu rozwoju elektromobilności. W miniony poniedziałek w tej sprawie zostały podpisane listy intencyjne między stroną rządową (Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) a 41 samorządami z całej Polski. Wśród nich znalazły się dwa miasta z Lubelszczyzny: Świdnik i Lublin.

– Znaleźliśmy się w elitarnej grupie kilkudziesięciu polskich miast. Podpisany list intencyjny pomiędzy stroną rządową a samorządami, poza kwestią zwiększania udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej, obejmuje też inne obszary współpracy dotyczącej rozwoju elektromobilności w Polsce – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika – Chodzi, między innymi o zaplanowanie i zbudowanie infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych oraz wspólny udział w pracach badawczo-rozwojowych.
Listy intencyjne to dopiero początek całej drogi. – Pod koniec marca powinien rozpocząć się dialog techniczny z samorządami – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Będzie to czas, podczas którego przedstawiciele miast będą zgłaszać swoje oczekiwania wobec pojazdu elektrycznego. Na tej podstawie zostanie przygotowany projekt autobusu i wybudowany prototyp. Za tę część przedsięwzięcia ma zapłacić strona rządowa. Po certyfikacji nowego pojazdu samorządy będą mogły go kupić. Już w tej chwili miasta biorące udział w projekcie zadeklarowały chęć nabycia 780 autobusów elektrycznych. W przypadku Świdnika w grę wchodzi 8 autobusów i 2 busy. Wszystkie pojazdy miałyby obsługiwać cztery miejskie linie. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza umożliwiłoby to dotarcie takiej komunikacji również do osiedli, które w tej chwili są od niej odcięte. W sfinansowaniu zakupu pojazdów gminom ma pomagać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza nowe, elektryczne autobusy powinny pojawić się na świdnickich ulicach już w 2019 roku. (kal)