Po nowej drodze nie tylko autem

Powiat chełmski dostanie w końcu pieniądze na remont drogi z Wierzbicy do Sawina, przy której powstanie także pas pieszo-rowerowy. Wniosek starostwa znalazł się na 10. miejscu listy rankingowej i ma pewne finansowanie. Koalicja PSL z PiS w powiecie najwyraźniej już przynosi efekty.

Kierowcy i mieszkańcy gminy Sawin i Wierzbica narzekali na drogę od lat. Powiat starał się o pieniądze na jej remont trzy razy. Starostwo próbowało podpiąć ulicę do Regionalnego Programu Operacyjnego i wyremontować ją w ramach tzw. dużego projektu powiatów. Gdy zmieniły się kryteria, okazało się, że na dofinansowanie mogą liczyć jedynie drogi łączące się z „krajówkami”.

Powiatowi nie udało się też pozyskać pieniędzy w ramach bardzo korzystnego dla samorządów programu Polska – Białoruś – Ukraina, z którego finansowane mogło być aż 85 proc. inwestycji. Zawinili urzędnicy, którzy zaburzyli proporcje remontów zaplanowanych po obu stronach Bugu. Po stronie polskiej miało ich być zdecydowanie więcej niż po stronie ukraińskiej. Pół punktu zabrakło też, aby powiat dostał przed rokiem pieniądze od wojewody lubelskiego w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Tutaj także finansowanie było w zasięgu ręki, gdyby osoby przygotowujące wniosek dokładnie sprawdziły kryteria programu i podporządkowały mu punktowane elementy inwestycji. Mimo dobrej punktacji rządzony przez PSL i G9 powiat nie mógł wówczas liczyć na odwołanie od decyzji wojewody. Ale dzisiaj, dzięki koalicji z PiS, władze powiatu są w dużo lepszej sytuacji. Ponownie złożony wniosek znalazł się na wysokim, 10. miejscu listy rankingowej i ma już pewne 3 mln zł dofinansowania od wojewody.

– W sumie za 7,1 mln zł wyremontujemy ponad 9 km drogi łączącej Wierzbicę z Sawinem, przy której zaplanowaliśmy dodatkowy pas pieszo-rowerowy o szerokości metra – mówi Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. – Jeszcze tej zimy ogłosimy przetarg i wyłonimy wykonawcę żeby na wiosnę 2019 roku mógł rozpocząć remont.

Drugi wniosek powiatu, 3,6 km ze ścieżką rowerową w Karczunku (na granicy powiatu chełmskiego i włodawskiego przy wieży widokowej), znalazł się na 32. miejscu. Gdy wojewoda rozdzieli pieniądze w ramach NPPDL między powiaty i gminy okaże się czy także dostanie dofinansowanie. Podobnie jak wnioski chełmskich gmin.

25. miejsce na liście rankingowej ma wniosek Leśniowic na drogę w Dębinie (łączny koszt inwestycji – 1,6 mln zł), 43. miejsce ma Dorohusk (619 tys. zł) a 55. miejsce gmina Sawina na drogę w Sajczycach (664 tys. zł). (bf)