Po premierze „Dyrekcji”

Tylko w dniu premiery w Chełmskim Domu Kultury film dokumentalny „Dyrekcja” zobaczyło ponad tysiąc osób. To produkcja poświęcona historii osiedla mieszkaniowego wzniesionego w okresie międzywojennym, którego budowa była jedną z największych inwestycji II RP.

– To wasz film. Ponad 80 osób spośród państwa wzięło udział w jego realizacji jako aktorzy. Bardzo wam za to dziękujemy – mówiła podczas premiery Grażyna Stankiewicz, reżyser filmu i autorka scenariusza.

Na potrzeby dokumentu zostały bowiem zrealizowane sceny inscenizowane, w których udział wzięli mieszkańcy miasta, w tym kawalerzyści grupy rekonstrukcyjnej. Pokazanie osiedla Dyrekcja sprzed kilkudziesięciu lat to tylko jeden z elementów filmu. Znajdziemy tu także opowieści o historii budowy osiedla – co warte pokreślenia – uważanego za ewenement w skali światowej. Wśród rozmówców są m.in. profesor Bolesław Stelmach, należący do czołówki architektów europejskich, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz autor kryminałów – Marcin Wroński, który umiejscowił w Chełmie jedną ze swoich powieści. W filmie usłyszymy także historie ludzi związanych z tym osiedlem, którzy mieszkają na nim od kilkudziesięciu lat, jak również tych, którzy stąd wyjechali, ale dla których Chełm, w tym Dyrekcja, pozostały miejscem najpiękniejszych wspomnień.

Zdjęcia do 40-minutowego filmu były realizowane przez 6 dni m.in. w Gmachu Dyrekcji, przy ulicach Katedralnej, Pocztowej i Hrubieszowskiej, a także Bydgoskiej, przy której w piwnicy jednego z domów wciąż znajduje się liczący sobie kilkadziesiąt lat magiel.

Producentami filmu są miasto Chełm, Stowarzyszenie „Teatr w Remizie” i kierowana przez Olgę Michalec-Chlebik OTO Agencja Producencka z Lublina. Autorami zdjęć są Grzegorz Filipiak i Andrzej Chlebik, autorem dźwięku – Michał Kaźmierczak, a za światło odpowiadał Andrzej Chlebik. Autorami zdjęć z drona są Łukasz Borkowski i Olga Michalec-Chlebik, która film również zmontowała. Podczas produkcji asystował Paweł Mitrus, kierownikiem planu była Mariana Kril, za współpracę producencką odpowiadali Roland Kurczewicz i Marcin Grel.
Film otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Partnerami finansowymi filmu są również chełmskie firmy i przedsiębiorstwa: Sungraf, Melix, PGO, MPEC oraz MPGK. Patronat honorowy nad filmem objął Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Dokument ma trafić na ekrany telewizyjne i festiwalowe, a niebawem będzie udostępniony w internecie. (mg)