Pobiegli tropem wilczym

Świdnik rozpoczął świętowanie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) już w niedzielę, od biegu „Tropem Wilczym”. Chętnych nie brakowało.
Sportowa rywalizacja rozpoczęła się w niedzielę przed południem. Bieg przygotowali przedstawiciele Stowarzyszenia Sportowy Świdnik. Najmłodsi uczestnicy mieli do pokonania trasę 200-metrową. Starsi biegli na dystansie 1963 m (długość trasy symbolizowała rok śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego z żołnierzy wyklętych).
– To wyróżnienie dla naszego miasta, że bieg „Tropem Wilczym” organizowany jest także u nas, ale też ciążący na nas zaszczytny obowiązek, bo ostatni partyzant II RP pochodził z naszych ziem. Jego imię nosi nasza jednostka strzelecka, a syn „Lalusia”, Marek Franczak, od lat jest przyjacielem Świdnika – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały zaplanowane na 1 marca. O godz. 17 na placu Konstytucji 3 maja mieszkańcy zapalą znicze na grobie nieznanego żołnierza i odśpiewają hymn narodowy. W planach jest również konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i gimnazjów, wycieczki do Włodawy, Lublina i Lasu Stockiego, gra miejska przygotowana przy współpracy z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną oraz wykład prof. Mieczysława Ryby. Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie Narodowy Świdnik. (kal)