Pochodzenie ma znaczenie

Marka Lubelskie to program Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, z powodzeniem działający od 2007 roku. Dziś skupia już 48 firm z Lubelszczyzny, których produkty i usługi cechuje wysoka jakość oraz ekologiczny sposób wytworzenia. O tym, jak ważny jest efekt pochodzenia w komunikacji marketingowej, laureaci certyfikatu mogli usłyszeć podczas konferencji, zorganizowanej przez biuro projektu.
Marka Lubelskie przyznawana jest co roku od 10 lat. Wśród wyróżnionych najwięcej, bo aż 28, to firmy z branży spożywczej. Pozostałe reprezentują branże: budowlaną, medyczną, mechaniczną, informatyczną, odzieżową, turystyczną i usługową.
– Województwo lubelskie dokłada wszelkich starań, aby stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi biznesu – małych i średnich przedsiębiorstw. 50 misji gospodarczych, kampanie reklamowe Marka Lubelskie, Lubelskie Invest to działania, które mają sprzyjać państwa działalności – mówił podczas ostatniej konferencji poświęconej Marce Lubelskie, Sławomir Sosnowski, marszałek Województwa Lubelskiego, zwracając się do jej uczestników.
– Województwo lubelskie to ponad 2 miliony mieszkańców i ponad 2 miliony konsumentów – podkreślał z kolei Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Nie tylko ekspansja na rynki zagraniczne, do innych województw, ale również rozwój patriotyzmu konsumencki ma ogromne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorczości w naszym regionie.

Konsumenci mogą traktować miejsce pochodzenia produktu jako pośrednio skojarzone informacje o jakości bądź jako składnik wizerunku produktu. W pierwszym przypadku efekt miejsca pochodzenia jest ważniejszy przy nieznanych produktach. – W przypadku produktów znanych może być silnym składnikiem wizerunku marki – podkreślił Piotr Lutek z Grupy Marketingowej Synergia w pierwszej z prezentacji o efekcie miejsca pochodzenia.
Lutek przedstawił między innymi statystyki dotyczące relacji między cechami produktu a regionem, z którego pochodzą. Badania zostały przeprowadzone w czerwcu na grupie 684 osób, przez Omnibus CAWI, realizowanego na panelu badawczym epanel.pl, należącym do ARC Rynek i Opinia. Województwo lubelskie wypada w nich zupełnie nieźle. Co ważniejsze, z roku na rok oceniane jest co raz lepiej. Badani pytani między innymi o to, z których województw produkty są zdrowe, umieścili Lubelskie na piątym miejscu, przy czym w porównaniu z 2009 rokiem, aż o 5 procent wzrosła liczba wskazań. W innym pytaniu, o zdrowe produkty, Lubelszczyzna zajęła szóste miejsce, także ze wzrostem, tym razem na poziomie 3 procent.
Podczas konferencji przedstawiciele Agencji Vena Art zaprezentowali kampanię promocyjno-reklamową Spółdzielni Mleczarskiej Ryki, która w tym roku obchodzi 90-lecie. W kolejnej prezentacji firmy Polmak Makaroniarnia Małgorzata Woś-Wójcik przedstawiła proces rebrandingu produktów rodzinnego zakładu z Ludwina, istniejącego już 20 lat. Dodanie do nazwy firmy członu Makaroniarnia, a także nowe opakowania, nawiązujące do tradycyjnych lubelskich wycinanek, przyniosły pozytywny ekonomiczny wynik w postaci znacznego wzrostu sprzedaży produktów.
O sukcesie lubelskiego cydru opowiedział Robert Ogór, prezes firmy Ambra S.A. Z kolei Adam Zdanowski z Zakładów Mięsnych Wierzejki zaprezentował strategię rozwoju sieci dystrybucji detalicznej firmy, który dzisiaj liczy już 157 sklepów.
Na zakończenie Mariusz Majkutewicz, zastępca dyrektora Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, poinformował o dotacjach dla przedsiębiorców w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 i przedstawił harmonogram naboru wniosków w tym roku.
Od 30 czerwca można składać wnioski na działanie 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP – To najbardziej oczekiwany konkurs w tym roku z alokacją środków na poziomie 280 milionów. Skierowany jest do mikro- i małych przedsiębiorstw. Dla średnich firm to działanie z alokacją ponad 180 milionów zaplanowane zostało w grudniu. Nabór potrwa do marca przyszłego roku. Można otrzymać aż 2 miliony wsparcia, przy czym województwo lubelskie jest jednym z czterech w Polsce, gdzie wsparcie będzie największe, bo aż do 70 procent – mówił dyrektor Majkutewicz, zapraszając przedstawicieli firm do odwiedzenia nowej strony internetowej LAWP.KB