Pociągną rurę z Lublina

O podpisaniu umowy z Megatemem poinformowali burmistrz Waldemar Jakson i wiceprezes PEC Krzysztof Michalski

Miasto Świdnik chce w najbliższej przyszłości uniezależnić się od kupowania ciepła u tylko jednego dostawcy. W tym celu miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało list intencyjny o współpracy z lubelską firmą Megatem EC.


Dokument o współpracy podpisano w środę, 17 października, podczas konferencji w UM Świdnik. Głównym celem tej kooperacji ma być budowa nowego rurociągu, który dostarczy ciepło do mieszkań świdniczan. Na tej inwestycji, jak tłumaczył burmistrz Waldemar Jakson, skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Świdnika, bo oszczędzą na ogrzewaniu. Miasto natomiast uniezależni się od jednego dostawcy.

Teraz ciepło do ogrzania mieszkań i wody PEC w Świdniku kupuje z elektrociepłowni Veolia Wschód. Żeby to zmienić, spółka już ponad roku temu rozpoczęła negocjacje z Megatem EC z Lublina.

– Chcemy uniezależnić się od jednego dostawcy i wprowadzić element konkurencji. Tylko dzięki temu doprowadzimy do sytuacji, kiedy mieszkańcy zaoszczędzą pieniądze, bo spadną opłaty za dostarczone ciepło – mówił podczas konferencji prasowej burmistrz Waldemar Jakson.

Obecnie Megatem oferuje ciepło o ponad 16 proc. tańsze niż Veolia. Władze miasta przewidują też, że ceny w elektrociepłowni mogą podskoczyć po wejściu w życie europejskich przepisów dotyczących wzrostu opłat za emisję dwutlenku węgla.

Jak poinformował Krzysztof Michalski, wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „PEC”, już wiosną ukończono studium wykonalności budowy rurociągu, którym ciepło popłynie z Lublina do Świdnika.

Eksperci przeanalizowali różne warianty przebiegu rurociągu. Ocenili, że najkorzystniej byłoby poprowadzić go od ul. Chemicznej i Rataja w Lublinie do komory znajdującej się przy miejskim targowisku w Świdniku. Łącznie nowa sieć liczyłaby ok. 7,5 km, a koszt jej budowy szacowany jest na 36,5 mln zł – 41,3 mln zł.

Co ważne, miasto nie poniesie kosztów związanych z budową nowej sieci. Weźmie je na siebie Megatem. System mógłby powstać w 2020 roku. (opr. w)