Na początek 3 bloki

Na początek w Świdniku miał powstać jeden blok w ramach rządowego programu Mieszkanie plus, ale zainteresowanie nim okazało się tak duże, że przedstawiciele świdnickiego ratusza chcą rozpocząć od razu od wybudowania trzech budynków. Przyjezdni też będą mogli starać się o takie lokum, ale pod warunkiem, że będą płacić w Świdniku podatki.
O przystąpieniu do rządowego programu Mieszkanie plus przedstawiciele ratusza informowali pod koniec października. Bloki ma wybudować spółka BKG Nieruchomości S.A., podlegająca Bankowi Gospodarstwa Krajowego. Jej udziałowcem będzie gmina miejska Świdnik, która ma przekazać działki pod nowe budynki. Chodzi o tereny przy al. Armii Krajowej, które miasto w 2011 roku odkupiło od Coca-Coli. Po zmianie planu zagospodarowania na części 7,5-hektarowej działki miały powstać bloki. Pozostała część została zarezerwowana pod usługi publiczne. – W tym roku dokonaliśmy podziału terenu przeznaczonego pod budownictwo wielorodzinne na osiem mniejszych działek. Dwie mają zostać sprzedane, natomiast sześć chcemy zarezerwować dla programu Mieszkanie plus – tłumaczył w październiku Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Na początku myślano jednak tylko o budowie jednego bloku z 50 mieszkaniami o powierzchni od 30 do 52 mkw. Szybko okazało się jednak, że zainteresowanie programem jest bardzo duże. – Nie prowadzimy jeszcze żadnego naboru, a już mamy mnóstwo telefonów i pytań o mieszkania – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Zainteresowani są nie tylko nasi mieszkańcy. Mamy bardzo dużo telefonów od osób z Lublina.
Przedstawiciele ratusza postanowili więc rozpocząć rozmowy z BGK o rozszerzeniu programu.
– Chcielibyśmy na początek wybudować nie jeden, a trzy bloki – mówi Michał Piotrowicz.
Mieszkania miałby być dostępne dla wszystkich, którzy spełnią odpowiednie kryteria. Jednak w przypadku osób spoza Świdnika obowiązywałby dodatkowy warunek.
– Jesteśmy otwarci na nowych mieszkańców, zależy nam, żeby się do nas przeprowadzali. Natomiast do regulaminu będziemy chcieli również wpisać wymóg składania deklaracji podatkowych w Świdniku – mówi Michał Piotrowicz.
Tym sposobem udział w podatku płaconym przez nowych mieszkańców trafi do miejskiego budżetu.

Niektóre samorządy, które przystąpiły do programu, już rozpoczęły budowę mieszkań. Pierwsza łopata pod bloki została kilka tygodni temu wbita w Białej Podlaskiej. W przypadku Świdnika budowa ma się rozpocząć w ciągu roku.
– Zakładamy, że przez pierwsze półrocze będziemy jeszcze kończyć sprawy formalne. W drugim przystąpimy do prac projektowych i jak najszybciej, w 2018 roku rozpoczniemy budowę – mówi Michał Piotrowicz.
Mieszkania wybudowane w ramach programu mają być dostępne dla osób, które spełnią kryteria m.in. dochodowe. Nie będą mogły na nie liczyć osoby najmniej zarabiające. W pierwszej kolejności lokale mają być przyznawane również rodzinom wielodzietnym. Przyszli najemcy będą płacić za mkw. czynszu od 10 do 20 zł. Zgodnie z rządowymi założeniami lokatorzy będą mieli również możliwość wykupu mieszkań na własność. (kal)