Poczuj się jak strażak. Na razie wirtualnie

Wyposażenie sali imituje miejsca prawdziwych strażackich akcji

W Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku powstała sala edukacyjna. Stworzono ją głównie z myślą o uczniach z całego powiatu, którzy dowiedzą się tu m.in., jak zachować się podczas zagrożeń i jak wygląda codzienna praca strażaków. Z uwagi na epidemię oficjalne otwarcie sali przesunięto „na później”, ale już dziś można odwiedzić ją wirtualnie.


Salę edukacyjną, która powstała na najniższej kondygnacji komendy PSP w Świdniku, podzielono na sektory tematyczne. Dotyczą one kolejno ratownictwa medycznego, technicznego, chemicznego, wodnego i lodowego. Salę wyposażono także w schodołaz, dzięki czemu będzie ona dostępna dla osób poruszających się na wózkach.

– Sala pozwoli odwiedzającym nas uczniom wziąć czynny udział w akcji strażackiej, zobaczyć jak działa sprzęt, a także jak należy się zachować w razie niebezpieczeństwa. Pozwoli to na wskazanie właściwych zasad postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, co przełoży się na wyeliminowanie „biernej postawy”. Należy pamiętać, że wczesna edukacja dzieci w tym zakresie przyniesie wymierne korzyści w postaci właściwej reakcji na pojawiające się zagrożenia – tłumaczy st. kpt. Paweł Dańko, rzecznik prasowy KP PSP w Świdniku.

Z uwagi na trwającą epidemię uroczyste otwarcie sali edukacyjnej odłożono w czasie, ale już można odwiedzić ją wirtualnie, klikając w link podany na stronie internetowej PSP Świdnik. Zwiedzając salę online trafimy m.in. na krótkie filmy edukacyjnie, z których dowiemy się np., jak zachować się w przypadku pożaru w domu lub szkole, a jak, gdy na kimś zapali się ubranie.

Utworzenie sali edukacyjnej w Komendzie PSP w Świdniku to jedno z zadań zrealizowanych w ramach projektu pod nazwą „Aktywizacja społeczności zamieszkującej obszar rewitalizacji oraz pobudzenie świadomości społeczności lokalnej w obszarze ochrony przeciwpożarowej”. Projekt otrzymał dofinasowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to ok. 649 tys. zł. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here