Podaruj rodakom z Solecznik trochę radości na Wielkanoc

Świdniczanie już nieraz pokazali, jak wielkie mają serca. Teraz na ich pomoc czekają polskie dzieci mieszkające w Solecznikach Małych koło Wilna. Rodacy żyjący na Litwie potrzebują niemal wszystkiego, bo – jak zaznacza koordynatorka akcji, Anna Broda – to bardzo biedny region. Dary można przynosić do 29 marca do Miejskiego Ośrodka Kultury, I LO i szkół podstawowych nr 3 i 7.


– Przygoda z Solecznikami Małymi rozpoczęła się podczas ubiegłorocznych wakacji, gdy dzieciaki z tej miejscowości przyjechały do nas na letni wypoczynek w ramach wymiany. Zżyliśmy się z nimi. W grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia, razem z mężem i znajomym pojechaliśmy do nich z darami, bo wiedzieliśmy, że pochodzą z biednych rodzin. Okazało się wtedy, że jest biedniej niż myśleliśmy, co nas przeraziło. Postanowiliśmy odwiedzić właśnie tych najbiedniejszych. Byliśmy pierwszą taką grupą z naszego regionu – opowiada koordynatorka akcji Anna Broda z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Organizatorka zaznacza, że obiecali rodakom z Litwy, że wrócą przed Wielkanocą. Dlatego od ubiegłej środy prowadzona jest zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak np. ubrania, przybory szkolne, żywność z długim terminem ważności, a nawet telefony komórkowe, które często zalegają w szufladach i są nieużywane.

– Dzieciaki stamtąd marzą o telefonach komórkowych. Nie muszą to być najnowsze modele. Wystarczą używane i niepotrzebne już świdniczanom – dodaje A. Broda.

Dary można przynosić do Miejskiego Ośrodka Kultury, ale też do I LO im. Władysława Broniewskiego, w których zbierana jest żywność i środki czystości oraz do szkół podstawowych nr 3 i 7, gdzie gromadzone są głównie słodycze. Pomysłodawcy zbiórki zachęcają też do wpłat na konto Stowarzyszenia Akademii Uśmiechu, numer konta: PKO BP 38 1020 3176 0000 5802 0256 5075. Należy dołączyć dopisek: „Darowizna-Litwa”.

Zebrane dary organizatorzy 31 marca zawiozą na Litwę, gdzie razem z tamtejszą Wspólnotą Miłosierdzia Bożego opiekującą się 430 polskimi rodzinami, przekażą je potrzebującym. JN