Podatki i opłaty w górę

Rada gminy Krasnystaw uchwaliła nowe, nieco wyższe niż obecnie, stawki podatków rolnego, od nieruchomości i transportu na 2022 rok. Więcej też zapłacą rodzice za pobyt dziecka w przedszkolu.

W ostatni piątek (12 listopada) odbyła się kolejna sesja rady gminy Krasnystaw. Dotyczyła głównie stawek podatków na 2022 r. Na początku radni obniżyli cenę skupu żyta, przyjmowaną do uchwalenia podatku rolnego do 58 zł za kwintal (podana przez Główny Urząd Statystyczny to 61 zł 48 gr).

O 3,6 procent z kolei wzrosną stawki podatków od nieruchomości i od środków transportowych. Władze gminy podwyżkę tłumaczą zmianą wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2021 r.

Rada gminy uchwaliła również przepisy zmieniające dotychczasowe zasady odbioru niektórych odpadów komunalnych. Chodzi o frakcję zmieszaną w zabudowie jednorodzinnej, która od kwietnia do października, była odbierana raz na dwa tygodnie. Według nowych zasad takie odpady będą odbierane raz na trzy tygodnie. Zmiany będą dotyczyć również zabudowy wielorodzinnej, gdzie papier będzie odbierany częściej, bo co dwa tygodnie, a nie jak obecnie – raz w miesiącu. Zmienią się także terminy odbioru odpadów biodegradowalnych. Od kwietnia do października w zabudowie jednorodzinnej będą one odbierane raz na miesiąc, a w zabudowie wielorodzinnej – co dwa tygodnie.

Radni zgodzili się także na pokrycie części kosztów gospodarowania odpadami z budżetu gminy. By zbilansować cały system, oprócz wpłat od mieszkańców z tytułu opłaty śmieciowej samorząd dołoży do operacji 150 tys. zł. Na tej samej sesji rada zgodziła się przekazać powiatowi krasnostawskiemu 700 tys. zł na zakończoną już przebudowę drogi Krasnystaw – Łany – Kolonia Chełmiec.

Podczas obrad zwiększono czesne za pobyt dzieci w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, prowadzonych przez gminę. Jeśli dziecko będzie przebywać w takiej placówce dłużej niż 5 godzin, opłata będzie wynosić, zamiast dotychczasowych 85 gr., 95 gr. za każdą dodatkową godzinę. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. (k)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here