Podatki w górę

Rada gminy Krasnystaw uchwaliła podatki na 2021 rok. Podczas sesji, która odbyła się we wtorek radni postanowili, że przyszłoroczne stawki będą nieco wyższe niż obecnie. Podatek rolny za hektar przeliczeniowy wzrośnie z obecnych 125 zł do 137 zł i 50 gr.

Rada gminy Krasnystaw obniżyła cenę skupu kwintala żyta, ogłoszoną przez Główny Urząd Statystyczny, a używaną do obliczania podatku rolnego, z 58,55 zł do 55 zł.

Stawka podatku od budynków, związanych z działalnością gospodarczą została ustalona na poziomie, 24,84 zł za metr kwadratowy przy obecnych 23,90 zł. Podatek za grunty, także związane z działalnością gospodarczą, będzie wynosić 99 gr za metr kwadratowy, czyli o 4 grosze więcej niż obecnie. Stawki podatków od środków transportowych wzrosną o poziom inflacji, czyli o około 4 procent.

Podczas wtorkowej sesji radni zmienili również tegoroczny budżet, w którym zabezpieczyli pieniądze na dofinansowanie systemu śmieciowego. – Dodatkowe środki były niezbędne, by pokryć koszty tegorocznej zbiórki odpadów wielkogabarytowych, starych opon i elektrośmieci, która była wyjątkowa – wyjaśnia wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

– Takie odpady odbieramy raz w roku. Za pierwszym razem, w 2019 r., zbiórka odbywała się z wyznaczonych punktach, a w tym roku mieszkańcy wystawiali takie odpady przed posesje. Okazało się, że właściciele zgromadzili ich tak dużo, że koszty akcji drastycznie wzrosły. Cieszy to, że mieszkańcy w łatwy i legalny sposób pozbyli się problemowych odpadów, ale za ich odbiór trzeba zapłacić – dodaje. Do sfinansowania systemu śmieciowego zabrakło około 100 tys. zł, które trzeba było znaleźć w budżecie. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here