Podium i nowa schetynówka

Z 84 wniosków złożonych w województwie lubelskim gmina Chełm znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej. Samorządowcy odetchnęli z ulgą – schetynówka powstanie i to już dziewiąta.

Wartość całego projektu to 450 tys. zł, z czego 50 proc. (225 tys. zł) stanowi dofinansowanie z zewnątrz. Zadanie dotyczy przebudowy drogi gminnej w miejscowości Rożdżałów, od świetlicy w stronę stadionu. Realizacja projektu przewiduje przebudowę nawierzchni jezdni na odcinku 255 m, o szerokości 5,5 m (zostanie wykonany chodnik, przejście dla pieszych, zatoka parkingowa i autobusowa).
– Jest to już kolejna „schetynówka” z pierwszą lokatą, co daje powód do satysfakcji i umacnia nas w przekonaniu, że wykonujemy dobrą robotę – mówi Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. – Jednak „drogowych” powodów do radości mamy więcej. To tak jak w kumulacji lotto – jest jeszcze dodatkowa wygrana w postaci odcinka drogi powiatowej, w części znajdującej się na terenie naszej gminy, z wniosku złożonego przez starostwo powiatowe, którego jesteśmy partnerem. Szanse na dodatkową wygraną daje bliska w kolejce do dofinansowania inwestycja Miasta Chełm – dodaje wójt Kociuba.

Powiat w partnerstwie z gminami Chełm i Kamień otrzymał dotację na rozbudowę drogi Strachosław – Mołodutyn – Rożdżałów oraz od drogi krajowej nr 12 (na odcinku Ignatów – Kamień). Na terenie gminy Chełm wykonany będzie odcinek ponad 1,3 km w Rożdżałowie, wraz z oznakowaniem i urządzeniem ruchu. Gmina ze swojej strony wyda na zadanie 381 tys. zł. Z kolei na wspólną inwestycję z miastem (przebudowę ul. Wojsławickiej w kierunku Strupina) gmina daje 1 mln zł.
– W sytuacji, gdy w wyniku przetargów inwestycje znajdujące się na liście rankingowej przed Miastem Chełm uzyskają ok. 15% spadku wartości, przebudowa ul. Wojsławickiej ma duże szanse na dofinansowanie – kalkuluje Wójt Kociuba – Byłoby to doskonałe połączenie z naszą tegoroczną „schetynówką” i ścieżką rowerową do Strupina, ułatwiające komunikację i rekreację mieszkańcom gminy i miasta – dodaje. (pc)