Podłącz się

Już wkrótce na świdnickie osiedla Adampol i Radość może dotrzeć szybki, światłowodowy internet. Zapisy wciąż jeszcze trwają, ale trzeba się spieszyć. Warto namówić sąsiadów i skorzystać z okazji, bo podprowadzenie pod posesje przewodu nie będzie wiązać się z żadną opłatą.


Kika miesięcy temu w mieście ruszyła akacja „Szybki net na domkach w Świdniku”. Stoi za nią Adam Sadło – świdniczanin, członek stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa i pracownik Starostwa Powiatowego w Świdniku. Jak wyjaśniał wówczas, ta akcja to odpowiedź na potrzeby mieszkańców osiedli Radość i Adampol, którzy mają prawo czuć się cyfrowo wykluczeni. Szybki internet na ten obszar miasta wciąż jeszcze nie dotarł; podobnie świdnicka kablówka. W większości domów na obu osiedlach dostęp do sieci możliwy jest przez kable telefoniczne położone w latach 90, a to wiąże się z dużymi ograniczeniami w transferze. Położeniem światłowodu na trudnym terenie, jakim jest zabudowa jednorodzinna, A. Sadło zainteresował lokalną firmę ŚwidMAN. Po nagłośnieniu akcji w mediach i Internecie okazało się, że również firma UPC chce podłączyć w Świdniku światłowód.
Warto rozważyć wykonanie przyłącza, nawet jeśli nie korzystamy z internetu, bo to znacznie może podnieść atrakcyjność nieruchomości w przypadku sprzedaży czy wynajmu. W przypadku ŚwidMANa dociągnięcie do posesji światłowodu będzie bezpłatne. Wyjątki mogą stanowić potencjalni klienci mieszkający w znacznej odległości od innych domów. W takiej sytuacji koszta podłączenia będą ustalane indywidualne. UPC również zadeklarowało, że wykonana przyłącza bezpłatnie. A opłaty miesięczne, bez względu na którą z ofert się zdecydujemy, będą ustalane indywidualnie w zależności od wybranych usług,.
Ci, którzy chcieliby światłowodowy internet od ŚwidMANa, wciąż jeszcze mogą się zgłaszać. Jak to zrobić? Wystarczy wysłać maila na adres domki@swidman.pl lub adampol@swidman.pl. W mailu należy podać imię, nazwisko, adres, numer działki i numer telefonu. Potem należy czekać na kontakt z pracownikiem firmy. Im szybciej spłyną zgłoszenia, tym szybciej podłączenie zostanie wykonane Warto też namówić sąsiadów, bo jeśli w okolicy będzie wielu chętnych na światłowód, firma deklaruje rozpoczęcie prac od zaraz. (w)