Podniosą opłatę za śmieci?

Na zaplanowanej na piątek, 3 grudnia, sesji rady miasta Krasnystaw, ma być głosowana uchwała w sprawie ustalenia wysokości stawki opłaty za wywóz śmieci. Ma ona wzrosnąć z 14 zł do 17 zł od osoby miesięcznie.

Nowa, proponowana przez władze Krasnegostawu stawka za wywóz śmieci, dotyczy oczywiście odpadów selektywnie segregowanych. Ci mieszkańcy, którzy śmieci nie sortują, zapłacą aż 34 zł od osoby w gospodarstwie domowym. Z obliczeń Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie wynika, że koszt funkcjonowania systemu wywozu i składowania śmieci wzrośnie w 2022 r. o 10 procent i wyniesie 3 mln zł. Tymczasem, jak uzasadnia Janusz Rzepka, przewodniczący rady miasta, prognozowana ilość dochodów w 2022 r., przy utrzymaniu dotychczasowej stawki za odpady, wyniesie 2,489 mln zł. Różnica między szacowanymi dochodami i kosztami wyniesie więc „minus” 574 tys. zł.

– Powyższe wyliczenie w jednoznaczny sposób przedstawia, że obowiązujące dotychczas opłaty nie pokrywają kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych, w związku z powyższym konieczne jest podniesienie stawki opłaty – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Przy proponowanej stawce 17 zł, miasto do zagospodarowania śmieci musiałoby dopłacić już tylko 38 tys. zł. W myśl nowych przepisów utrzymane ma być zwolnienie z części opłaty za odpady tych mieszkańców, którzy kompostują biodpady. Ulga wyniesie 1 zł od mieszkańca. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here