Podpisali deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności

Włodarze ponad 30 polskich miast podpisali deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności. Władze Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Lublina, Krakowa i pozostałe samorządy zapowiedziały stworzenie optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności.


Inicjatorem podpisania deklaracji jest Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, organizator Kongresu Nowej Mobilności 2019, który w ubiegłym tygodniu odbywał się w Lublinie. W tej największej konferencji poświęconej elektromobilności dla samorządów w Polsce udział brało prawie pół tysiąca przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz z branży elektromobilności.

– Stworzyliśmy wydarzenie wyjątkowe, w ramach którego chcemy kształtować rynek zeroemisyjnego transportu w Polsce, a nie tylko o nim mówić. To jest kongres dla polskich samorządów, na którym członkowie i partnerzy PSPA mogą przekazać praktyczną wiedzę. Podczas kongresu pokazujemy, jak może wyglądać przyszłość zrównoważonego transportu. Chcemy, żeby to właśnie tutaj, na KNM, wykuwała się polska elektromobilność – mówił podczas inauguracji kongresu Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, podpisuje deklarację na rzecz rozwoju elektrombilności

Deklaracja Miast na rzecz rozwoju Elektromobilności została podpisana m.in. przez prezydentów i wiceprezydentów Wrocławia, Częstochowy, Kielc, Białej Podlaskiej, Lublina, Słupska, Warszawy, Wałbrzycha, Sosnowca, Wejherowa, Olsztyna, Krakowa, Piekar Śląskich, Ełku, Świętochłowic, Zielonej Góry, Suwałk, Nowego Sącza, Tczewa, Tarnowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Puław, Ełku, Sosnowca, Torunia, Krosna i Kędzierzyna Koźla.

Samorządy zadeklarowały współpracę w ramach tworzenia optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności w swoich gminach. Wyraziły gotowość do udziału w dialogu branżowym, przyczyniającym się do rozbudowy flot pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania. Wskazały także potrzebę edukacji oraz promocji rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych i zapowiedziały intensyfikację działań prowadzących do upowszechnienia pojazdów elektrycznych, zarówno w transporcie publicznym, jak i prywatnym.

– Od 2011 r. wprowadzamy elektromobilność do stołecznego transportu zbiorowego. Rozstrzygnęliśmy największy w Polsce przetarg na zakup autobusów elektrycznych, a ponadto inwestujemy w infrastrukturę ładowania. Zrównoważony transport poprawia komfort życia w polskich miastach, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na ochronę zdrowia ich mieszkańców – mówił wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Robert Soszyński. Zapowiedział, że za kilka miesięcy ratusz wskaże ponad 1000 miejsc, w których będą mogły stanąć ładowarki, a to ponad 2000 nowych punktów.

W lubelskim kongresie poświęconym elektromobilności dla samorządów udział brało prawie pół tysiąca przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz z branży elektromobilności

Zapowiedź konkretnych rozwiązań przedstawiła także prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka:

– Jesteśmy kompaktowym, zdrowym miastem. Zamierzamy pogłębiać „zielony” charakter Słupska i rozwijać elektromobilność. Równolegle planujemy budować świadomość społeczną w zakresie zrównoważonego transportu, gdyż to właśnie od niej zależy bardzo dużo w zakresie wdrażania ekologicznych technologii. Obecnie jesteśmy na etapie instalacji infrastruktury ładowania, w porozumieniu z jednym operatorów. Zamierzamy też zmniejszyć podatki od samochodów elektrycznych – powiedziała Krystyna Danilecka-Wojewódzka. BS

Kongres Nowej Mobilności

To 24-godzinny warsztat z elektromobilności dla samorządów. W ramach wydarzenia odbyło się 6 premier raportów, liczne dyskusje w formule okrągłego stołu, expert talks praktyków rynku i posiedzenia grup roboczych.

Partnerami Kongresu byli: Volkswagen, PTV Group, Daimler, BMW, Volvo, Toyota, engie, KPMG, Allego, Uber, Santander Leasing, ABB, Nissan, Ekoenergetyka-Polska, Triggo, Alphabet, GO+EAuto i Nexity.

Wśród wystawców w strefie smart znaleźli się: Garo, Panek S.A., KZŁ Bydgoszcz, Renault, stadtraum, Schunk, Gireve, Wenar, Terberg Matec Polska, Mini-Auta.pl, MPK Lublin oraz Enelion.