Podróż w lata trzydzieste

Nowy nagrobek żołnierzy poległych w obronie Polski w 1939 roku

Kryminalna historia, ciekawi ludzie i klimat lat 30-tych to przepis na udany wieczór według Navcom Systems Fly. Jednak tym razem świdnicka szkoła lotnicza zaprosiła swych gości nie w przestworza, ale w podróż w czasie.


W przeddzień mikołajek, 5 grudnia, świdnicka szkoła lotnicza Navcom Systems Fly zaprosiła mieszkańców naszego regionu na spotkanie z Grzegorzem Kalinowskim – historykiem, dziennikarzem i komentatorem sportowym; autorem książek sensacyjnych oraz biografii sportowców i korespondentem wojennym podczas konfliktu w dawnej Jugosławii. G. Kalinowski opowiedział o swojej pracy i kulisach powstawania swojej najnowszej książki osadzonej w realiach przedwojennej Polski. „Śledztwo ostatniej szansy” – bo właśnie taki tytuł nosi ta pozycja – jest drugą częścią opowieści o przygodach Kornela Strasburgera. podkomisarza brygady specjalnej warszawskiej policji.

Organizatorzy spotkania zadbali o każdy detal. W klimat lat trzydziestych gości przeniosły również przeboje Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga. Było też nastrojowe tango w wykonaniu Bożeny i Jerzego Kozerów oraz degustacja potraw, jakie mogli jadać bohaterowie powieści Kalinowskiego. Zaserwowano m.in. mus z wątróbki kaczej i gęsiej z grzybami, pasztet z królika, roladę z suma oraz zimne nóżki. O część kulinarną zadbała Izabela Dobrowolska, właścicielka restauracji „Księżycowej” w Lublinie, gdzie odbyło się spotkanie, wraz ze swoim personelem. Całości dopełniły stylowe kreacje gości z lat 30. ubiegłego stulecia.

Navcom Systems Fly to nowoczesna szkoła lotnicza ze Świdnika kształcąca chętnych do uzyskania licencji pilota turystycznego. Szkoła jest siostrzaną spółką firmy Navcom Systems, przedsiębiorstwa zajmującego się naprawami śmigłowców oraz małych statków powietrznych. Obie spółki od lat aktywnie angażują się zarówno w życie społeczności lokalnej, jak i promocję historii lotnictwa. (w)