Podrożeją wodne atrakcje

Od nowego roku, chcąc kupić bilet do Chełmskiego Parku Wodnego, będziemy musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Podwyżki cen biletów mogą wynieść nawet 30 procent! Wszystko przez dużo wyższe ceny energii elektrycznej, a także niemal pewny wzrost stawek za usługi sprzątania i minimalnej płacy, która ma pójść w górę o 150 zł.

Prezes spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie, Zbigniew Mazurek łapie się za głowę. – Stało się to, czego obawiałem się już kilka miesięcy temu – mówi. – Od 1 stycznia przyszłego roku czekają nas drastyczne podwyżki cen za energię elektryczną. W górę pójdą też usługi sprzątania, bo rośnie płaca minimalna. A to oznacza, że wejściówki do aquaparku muszą podrożeć, by obiekt nie generował wysokich strat.

Jeszcze w październiku br. prezes Mazurek ogłosił przetarg na dostawę energii elektrycznej w 2019 roku. – 31 grudnia br. kończy się umowa z obecnym dostawcą. Musieliśmy zareagować. Niestety, sprawdził się czarny scenariusz. Najtańsza cena była o 72 proc. wyższa od stawki, jaką płacimy. Przetarg unieważniliśmy i ogłosiliśmy kolejny z nadzieją, że firmy złożą korzystniejsze oferty – wyjaśnia prezes spółki.

Mazurek postanowił też skrócić okres zamówienia, z jednego roku do pół roku. – Mam nadzieję, że w trakcie roku ceny energii unormują się, a może nawet spadną o kilkanaście procent – twierdzi.

Do drugiego przetargu zgłosiły się cztery firmy. Najlepszą cenę zaproponowało Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych w Grudziądzu. Firma przez pół roku dostarczy aquaparkowi energię na kwotę 432 741 zł. – Ta cena jest zdecydowanie niższa od najtańszej oferty z pierwszego przetargu, ale niestety, aż o 47 proc. wyższa od obecnej stawki – mówi Zbigniew Mazurek.

Mimo to, prezes spółki zdecydował się jednak rozstrzygnąć przetarg. – Nie możemy czekać w nieskończoność, bo taniej – uważam – nie będzie. Obiekt musi funkcjonować. Umowa z nowym dostawcą będzie ważna od 2 stycznia do końca czerwca 2019 roku – podkreśla Mazurek.

Od nowego roku podrożeje nie tylko energia. – Czeka nas jeszcze przetarg na wyłonienie firmy, która świadczy usługi sprzątania. Już dziś wiemy, że firmy podyktują ceny wyższe od obecnych, choćby dlatego, że z 1 stycznia wzrośnie minimalna płaca – wyjaśnia prezes.

Zdaniem Zbigniewa Mazurka, w związku ze wzrostem cen usług, z nowym rokiem nieuniknione są też podwyżki biletów do aquaparku. – Nawet o 30 procent – mówi Mazurek – Koszty funkcjonowania obiektu w 2019 roku będą znacznie wyższe, niż w bieżącym. Oprócz podwyżek za dostawę energii, usług sprzątania, drożeje też chemia basenowa, której sporo zużywamy.

W porównaniu do ubiegłego roku wydatki na ten cel wzrosły dwukrotnie, przy zakupie identycznej ilości. W górę pójdą również płace w samej spółce. Są osoby zatrudnione z minimalną płacą, która z 1 stycznia przyszłego roku wzrośnie o 150 zł brutto – dodaje Mazurek.

Dziś jednorazowy bilet 70-minutowy w chełmskim parku wodnym kosztuje 13 zł do godz. 16.00 i 15 zł po godz. 16.00. Jeśli sprawdzi się scenariusz prezesa Mazurka, po nowym roku za wejściówki trzeba będzie odpowiednio zapłacić około 17 zł i 19,50 zł. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here