Podrzucają śmieci

Ustawa śmieciowa funkcjonuje już od dobrych kilku lat i każde gospodarstwo domowe powinno mieć zawartą umowę z miejscową gminą na odbiór odpadów. Tyle teoria, a praktyka pokazuje całkiem inne niezrozumiałe ludzkie zachowania. Śmieci nadal wywożone są na tereny leśne lub podrzucane pod kontenery stojące na osiedlach mieszkaniowych.

Dziwne to tym bardziej, że opłaty są naliczane od liczby osób zamieszkujących dany lokal lub gospodarstwo domowe i nieważne, czy ktoś „wyprodukuje” 10 czy 2 worki ze śmieciami. Ostatnio pracownicy biura porządkowali teren przy kontenerze na śmieci stojącym przy zbiorniku Stańków od strony wsi. Cały kontener był obstawiony workami lub śmieciami luzem i nie były to odpady pozostawione przez wędkarzy (znaleziono nawet uschniętą choinkę), którzy praktycznie od późnej jesieni ub. roku dopiero na przełomie lutego i marca po okresie silnych mrozów zaczęli odwiedzać zbiornik. Ostatnio trzeba było ponownie zgłaszać potrzebę wywózki kontenera, bo bardzo szybko został ponownie zapełniony. Oczywiście każdy przypadek stwierdzenia śmieci przy akwenie wodnym „idzie na konto”, wędkarzy zgodnie z opinią, że to oni najwięcej śmiecą. Wędkarze tymczasem wpłacają składki, a Okręg rokrocznie z tych składek płaci za wywózki śmieci tylko ze zbiorników Żółtańce, Stańków, i Tuligłowy rachunki sięgające kwot 7-8 tysięcy złotych rocznie.

Podobna sytuacja występuje nad chełmskimi gliniankami, gdzie śmieci regularnie wynoszone są przez działkowców z terenu ogródków i składowane pod tablicą z regulaminem łowiska „No kill” ustawioną pomiędzy komorami glinianek dużą i małą. Kilka lat temu Okręg informował o tym prezesa działkowców, ale nie przyniosło to efektów. Jak widać ich dbałość o estetykę otoczenia, w którym przecież „odpoczywają”, kończy się na siatce ogrodzeniowej.

COVID-19 – odwołanie zawodów krajowych

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19 i wprowadzeniem od 20 marca lockdownu na terenie całego kraju Główny Kapitanat Sportowy w porozumieniu z organizatorami odwołał krajowe imprezy sportowe zaplanowane w na kwiecień br. Są to: Spinningowe-brzegowe Grand Prix Polski na rzece Brenica (16-18.04.2021), Klubowe Feederowe Mistrzostwa Polski na rzece Odra (22-25.04.2021), Plażowe Grand Prix Polskie we Władysławowie (22-24.04.2021) i Muchowe Grand Prix Polski na rzece San (23-25.04.2021).

Będziemy segregować odpady

Od tego roku wszyscy musimy segregować odpady, także te znajdujące się nad naszymi zbiornikami wodnymi. Okręg PZW w Chełmie podpisał nową deklarację „śmieciową” dotyczącą zbiórki odpadów, zaś Gmina Chełm ustawiła na Stańkowie i Żółtańcach kontenery – zielony (na szkło) o pojemności 120 l oraz żółty (na odpady metalowe i plastikowe) o pojemności 240 l. Oprócz nich nadal pozostawiono pojemniki KP-7 na odpady zmieszane. Zarząd Okręgu apeluje do wędkarzy o przestrzeganie zasad segregacji, gdyż porządek nad wodami jest naszą wizytówką.

Kontrole wód

Od momentu ostatniego ocieplenia społeczna straż rybacka Okręgu PZW w Chełmie intensywnie wzięła się do pracy. Kontrolowano m.in. wędkarzy na rzece Wieprz w Krasnymstawie, rzece Żółkiewce, a po zejściu lodu także na chełmskich zbiornikach. W związku z rozpoczynającym się okresem tarła szczupaków patrolowano też kanał Świerżowski, kanały w Wytycznie oraz jez. Wereszczyńskie. Efektem tych akcji było ujawnienie 5 bębnów kłusowniczych, które kłusownicy zastawili na kanałach w pobliżu zbiornika Wytyczno. (kd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here