Podwale to nie tylko sędziowie piłki nożnej

Rugbiści z ZS nr 1 w Lublinie

Niedawno na łamach „Nowego Tygodnia” pisaliśmy o bardzo ciekawym blogu sportowym, prowadzonym przez nauczycieli dla uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie, a także o tym, że w placówce z Podwala uczyło się, bądź też nadal uczy ponad 50 sędziów piłkarskich, a także kilkoro znanych piłkarzy lub piłkarek, na czele z Katarzyną Kiedrzynek, kapitan kobiecej reprezentacji, zawodniczką Paris Saint Germain. Okazuje się, że jeśli chodzi o sportowców z „Grabskiego” to nie wszystko.


Z powodzeniem można powiedzieć, że Zespół Szkół nr 1 na Podwalu to także „przystań” dla rugby. Wśród absolwentów, a także obecnych uczniów, są reprezentanci kraju w różnych kategoriach wiekowych – od juniora po seniora, w sumie aż 24 osoby. To nie przypadek. Młodych ludzi do jajowatej piłki od blisko 30 lat zachęca Piotr Choduń, nauczyciel wychowania fizycznego, były rugbista i trener od lat pracujący w KS Budowlani, klubie, który bardzo blisko współpracuje ze szkołą.

– Pozytywne i bardzo życzliwe nastawienie dyrekcji naszej szkoły do szeroko rozumianej kultury fizycznej stwarza w naszej placówce możliwości uczniom godzenia nauki i uprawiania sportu – mówi Piotr Choduń, dodając, że jako nauczyciel wf inspiruje wielu młodych ludzi do uprawiania różnych dyscyplin, ale oczywiście najbliższe jego sercu jest rugby.

Współpracę KS Budowlani ze szkołą widać na każdym kroku. Rugby pojawia się w szkole na zajęciach wf, pokazach w czasie Dni Sportu czy też Dni Otwartych Szkoły. Zimą zawodników KS Budowlani młodzież może spotkać na zajęciach szkoleniowych na sali gimnastycznej oraz siłowni. – W ostatnim czasie udało nam się zakupić na potrzeby klubu matę zapaśniczą, z której na lekcjach korzystają także uczniowie szkoły – dodaje Piotr Choduń.

Mury placówki z Podwala opuściła już kompletna drużyna, która spokojnie dałaby sobie radę w rozgrywkach ligowych!

– Wśród absolwentów, a także obecnych uczniów – w sumie jest ich 24 – szkoły są reprezentanci kraju w różnych kategoriach wiekowych od juniora po seniora. Wielu z nich może pochwalić się medalami mistrzostw Polski oraz grą w klubach zagranicznych, udziałem w Mistrzostwach Europy. Prawie połowa z nich z rugby zetknęła się po raz pierwszy właśnie w naszej szkole. W większości jako uczniowie nie sprawiali kłopotów wychowawczych, choć pojedyncze problemy oczywiście się zdarzały. Duża grupa reprezentowała szkołę w wielu dyscyplinach sportowych w ramach Licealiady, a kilku próbowało też swoich sił w konkursach przedmiotowych – kończy Piotr Choduń.

Warto odnotować, że w szkole z Podwala pracują jeszcze dwie osoby, które w przeszłości grały w rugby: kierownik gospodarczy Paweł Rybicki oraz nauczyciel wf Robert Rachwał! KB

Rugbiści – uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół nr 1 na Podwalu

Bartek Bielecki (rocznik 1979), Michał Jakimiński, Adam Wołoszyn, Łukasz Kalinowski (1981), Łukasz Cieślak, Przemysław Kozioł (1985), Kamil Walaszek, Przemysław Guz, Sebastian Mróz, Michał Winiarski, Dominik Smolak (1986), Tomasz Kucharczyk (1989), Oskar Rudziński (1990), Piotr Skałecki, Jakub Kryszczuk, Jakub Stelmach, Rafał Szrejber (1991), Arkadiusz Janeczko, Kacper Filipczak (1993), Artur Bartoszewski (1995), Maciej Grabowski, Michał Rachwał (1996), Gabriel Brożek, Paweł Siedlecki (2001)