Podwyżki już od lipca

To już pewne – mieszkańcy Świdnika będą od lipca płacić więcej za wodę i ścieki. Taryfy miały stanąć na sesji, ale radni zdecydowali, że nie będą się nimi zajmować.
Wniosek o zmianę taryf za wodę i ścieki wpłynął do urzędu miasta już ponad dwa miesiące temu. Przedstawiciele PK Pegimek zaproponowali kilkuprocentowe zmiany w opłatach.
– Przez ostatnie dwa lata zmiany w taryfach były minimalne – tłumaczył Grzegorz Zarański, z-ca prezesa PK Pegimek. – W tym roku wnioskujemy o wzrost opłat za dostarczenie wody na poziomie 3,51 proc, natomiast za odprowadzenie ścieków o 3,61 proc.
Przedstawiciele PK Pegimek tłumaczyli, że zmiany w taryfach mają związek m.in. z planowanymi inwestycjami. Na ten rok przedsiębiorstwo przygotowało długi spis zadań o łącznej wartości ponad 4,2 mln zł.
W minionym tygodniu zmianami w taryfach mieli się zająć radni miejscy. Ale na początku sesji przewodniczący Janusz Królik wnioskował o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. W głosowaniu radni zdecydowali, że sprawą taryf nie będą się zajmować. Nie oznacza to jednak, że podwyżek nie będzie. Wstrzymanie się od rozpatrzenia zmian w opłatach przez radnych miejskich nie jest przeszkodą do ich wprowadzenia. Oznacza to, że już od 1 lipca mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki. (kal)

Więcej, czyli ile?

W tej chwili za 1 metr sześcienny wody świdniczanie płacą 3,42 zł. Po podwyżce opłata wzrośnie do 3,54 zł. W przypadku ścieków z obecnych 6,25 zł za metr sześcienny zrobi się 6,48 zł (do wszystkich kwot trzeba jeszcze doliczyć 8 proc. podatku VAT).