Podziel się szpikiem, uratuj komuś życie

Na świecie jest już ponad 37 mln potencjalnych dawców szpiku. – To imponująca liczba, ale wciąż kropla w morzu potrzeb – przypomina Fundacja DKMS propagująca ideę dawstwa szpiku na całym świecie i prowadząca bazy dawców w przypadającym 13 października Światowym Dniu Dawców Szpiku (World Marrow Donor Day).

W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów hematoonkologicznych często jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od „bliźniaka genetycznego”, czyli niespokrewnionego dawcy szpiku. Światowy Dzień Dawców Szpiku to święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie dołączyli do bazy dawców szpiku, żeby zwiększyć szansę na uratowanie życia swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, a także tych dawców, którzy już pomogli Pacjentom cierpiącym na nowotwór krwi lub inną chorobę wymagającą przeszczepienia. To także szczególny dzień dla DKMS, ponieważ aż ponad 10 milionów dawców pochodzi właśnie z ich 7 baz…

Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu PDF z 19.10.2020 r.

Doskonale rozumiemy, że sprzeczne informacje, fake newsy i plotki mogą wywoływać obawy. Cenimy Twój spokój, dlatego u nas dostaniesz tylko sprawdzone wiadomości i rzetelnie przygotowane materiały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here