Podziel się zniczem

Radny Marcin Magier proponuje by wzorem innych miasta na świdnickim cmentarzu komunalnym staną regał na znicze nadające się do ponownego wykorzystania. – To nie tylko zmniejszy ilość szklanych i plastikowych odpadów, ale też odciąży domowe budżety osób, dla których zakup znicza to poważny wydatek – argumentuje.


– Obecnie bardzo wiele mówi się o gospodarce odpadami na terenie Świdnika, podejmowane są kolejne inicjatywy zachęcające mieszkańców do sortowania śmieci, nie można jednak zapominać, iż odpady są produkowane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w miejscach użyteczności publicznej w tym między innymi na terenie cmentarza komunalnego w Świdniku. By ograniczyć ich ilość warto pomyśleć, by ustawić na cmentarzu regał lub półkę z wiatą przeznaczoną na „Znicze do ponownego wykorzystania” – wskazuje radny w interpelacji skierowanej do burmistrza Waldemara Jaksona. – Wiele szklanych zniczy z wymiennym wkładem jest wyrzuconych, a często nie są one ani uszkodzone, ani zniszczone i mogłyby zostać wykorzystane przez inne osoby.

Jak podkreśla radny nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny, bo szklane osłony zniczy stanowią o wiele większy wydatek niż same wkłady i wiele osób nie stać, aby regularnie kupować nowe, a szafka z zniczami dawałaby im możliwość, wymiany znicza na co prawda używany, ale wyglądający jak nowy.

– Pomysł przedyskutujemy z zarządcą cmentarza, czyli Przedsiębiorstwem Komunalnym „Pegimek” i rozważymy czy jest możliwość i warto go wdrożyć – mówi wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here