Pogranicznicy brali w łapę

Dwaj funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odpowiedzą za korupcję. Akt oskarżenia przeciwko nim trafił już do sądu.

Śledczy z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalili i zebrali dowody na to, że w latach 2016-2017 Sławomir M., będąc w stałym kontakcie z Ukraińcami, w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej lub jej obietnicę, ułatwiał wiozącym kontrabandę przemytnikom odprawę graniczną. Sam 47 razy przekroczył uprawnienia lub nie dopełnił czynności służbowych kontrolera na przejściu granicznym, za co przyjął łapówki. Próbował też przekupić kolegę ze straży i nakłonić go do współpracy z Ukraińcami, o co również został oskarżony.

Dodatkowo M. i Łukaszowi G. – drugiemu funkcjonariuszowi – zarzucono, że w kwietniu ub. r. obaj przekazywali transportującym towar pontonami przez Bug przemytnikom informacje m.in. o rozmieszczeniu patroli straży.

W toku postępowania śledczy dokonali zabezpieczenia mienia w wysokości 89 tys. zł na poczet grożącej Sławomirowi M. grzywny i przepadku korzyści uzyskanych przez niego z popełnienia przestępstw. Na wniosek prokuratora sąd zadecydował o umieszczeniu M. w areszcie tymczasowym od stycznia tego roku. Łukasz G., po wpłacie 30 tys. zł poręczenia majątkowego, opuścił areszt i pozostaje pod dozorem policji. Akt oskarżenia przeciwko nim prokuratura skierowała już do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie. Skorumpowanym pogranicznikom grozi do 10 lat pozbawienia wolności. (pc)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here