Pogrzeb po nowemu

Zakończył się pierwszy etap budowy kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Chełmie. Z 744 planowanych nisz, powstało już 432. Cała inwestycja, opiewająca na 2 mln zł, ma być gotowa w przyszłym roku. Jedna nisza będzie kosztowała 4 100 zł i pomieści nawet cztery urny. Sprzedaż ruszy na dniach. Pierwsi chętni już są.

Chełmskie kolumbarium powstaje na 12-arowej działce przy wejściu na cmentarz komunalny od ul. E. Platter. Realizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej budowa została podzielona na dwa etapy. Pierwszy dobiegł końca.
– Mamy gotowych 16 brył, w których łącznie mieszczą się 432 nisze z miejscem nawet na cztery urny z prochami – wyjaśnia Zbigniew Matuszczak, prezes chełmskiego MPGK, które administruje cmentarzem. – Zakończenie zadania planujemy na przyszły rok, kiedy to powstanie kolejnych 11 brył z 312 niszami. Teren zostanie zagospodarowany, oświetlony, a przy wejściu na cmentarz od ul. E. Platter wykonamy chodnik z kostki brukowej. Nasze kolumbarium jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w województwie lubelskim, ale i całym kraju. Całość jest wykonana z wysokiej jakości granitu.
Zainteresowanie niszami jest spore. Do MPGK zgłosiło się już ponad 80 chętnych. – Sprzedaż nisz ruszy niebawem – zapewnia Z. Matuszczak. – Jedna będzie kosztowała 4 100 zł brutto. Dla porównania za grobowiec ziemny dwuosobowy trzeba zapłacić 4 200 zł, a dla czterech osób – 9 200 zł. Do tego dochodzi jeszcze koszt pomnika. Łatwo więc policzyć, że pochówek w kolumbarium jest o wiele tańszy. Według naszych szacunków, po zakończeniu inwestycji, wszystkie nisze będą mogły pomieścić urny z prochami ponad 2 000 osób. Biorąc pod uwagę, że powoli zaczyna brakować terenu na nowe grobowce ziemne, budowa kolumbarium to niezwykle ważna inwestycja w naszym mieście. Gdybyśmy chcieli pochować 2 000 osób w grobowcach tradycyjnych, na ich wykonanie potrzebowalibyśmy działki o powierzchni nawet 1 hektara. W dalszym ciągu budujemy też groby ziemne, do końca przyszłego roku powstanie ich 731.
Oprócz 4 100 zł za nisze dodatkowym kosztem dla ich posiadaczy będą napisy na tablicach. Wszystkie mają być wykonane jednakową czcionką o tej samej wielkości. Oddzielnym wydatkiem będzie sam pochówek, który zgodnie z uchwałą rady miasta kosztuje 1 210 zł. Pieniądze są przeznaczane na utrzymanie cmentarza.
Cały obiekt obejmie monitoring, co sprawi, że nie będzie dewastowany. – Chcemy zamontować kamery nie tylko przy kolumbarium, ale także na całym cmentarzu komunalnym – podkreśla prezes Matuszczak. – Zleciliśmy już wykonanie dokumentacji na budowę monitoringu. Realizację tego zadania planujemy na 2018 rok. Kolumbarium, co ważne, będzie też ubezpieczone, a same nisze zostaną zabezpieczone specjalnymi nakrętkami i kluczami, dzięki którym nikt niepowołany do nich się nie dostanie.
Kolumbarium zaprojektował chełmski architekt Sławomir Kuczyński. – Cieszę się bardzo, że inwestor dał się namówić na zmianę brył, względem pierwszego projektu. Umieszczony na nich górny wieniec spowodował, że wyglądają bardziej dostojnie. Wszystkie bryły są wykonane z kamienia, co w budownictwie jest rzadko stosowane. Jakość prac jest zadowalająca – twierdzi S. Kuczyński.
Budową zajęła się firma kamieniarska z Grabowca. – Wykorzystaliśmy 1 200 ton przeróżnych materiałów budowlanych, co oznacza, że na każdy metr kwadratowy przeznaczyliśmy aż dwie tony kruszywa, kamieni, stali, piasku, kostki itp. – mówi Marcin Chudoba, dyrektor firmy. (ps)