Kto pokieruje domem seniorów?

Po 14 latach kierowania MCUS w Świdniku na emeryturę odchodzi Alina Kurzejewska. Przedstawiciele ratusza szukają osoby, która ją zastąpi. Jak zaznaczają musi to być nie tylko specjalista, ale również człowiek o wielkim sercu.
Miejskie Centrum Usług Socjalnych powstało w Świdniku w 2002 roku. Placówka zajmuje się osobami starszymi, ułatwia im codzienne funkcjonowanie, ale również integruje seniorów. Od początku MCUS kierowała Alina Kurzejewska. Zanim objęła tę funkcję, pracowała w domu dziecka, żłobku i w przedszkolach na terenie Lublina i Świdnika. Alina Kurzejewska zakończy swoją pracę w MCUS 30 września.
– Postanowiłam, że czas przejść na emeryturę. W lipcu napisałam podanie o rozwiązanie stosunku pracy. Mam już trochę lat życia, a prowadzenie takiej placówki to ogromna odpowiedzialność – mówi Alina Kurzejewska.

Przez 14 lat Miejskie Centrum Usług Socjalnych na dobre wpisało się w świdnicki krajobraz. Placówka umożliwia seniorom korzystanie z posiłków, rehabilitacji czy pomocy psychologicznej. Ale to zaledwie jedna z form wsparcia, które osoby starsze mogą w niej znaleźć. Od początku MCUS integruje świdnickich seniorów.
– W naszej placówce odbywa się mnóstwo spotkań. Przychodzą do nas dzieci, młodzież, artyści, przedstawiciele najróżniejszych środowisk. Sami prowadzimy teatr, z którym zdobywamy nagrody. Mamy grupę Aktywnych Seniorów, przygotowujemy wydarzenia okolicznościowe, wspólnie świętujemy imieniny czy urodziny naszych podopiecznych – wymienia Alina Kurzejewska. – Mamy piękny ogród, boisko do gry w boule, z którego nasi seniorzy chętnie korzystają.
Jak tłumaczy szefowa placówki, zakończenie tego rozdziału w jej życiu na pewno nie będzie proste.
– Zawsze w takiej sytuacji pojawiają się jakieś refleksje. Cieszę się, że zostawiam MCUS w dobrej kondycji. Jesteśmy tuż po pozytywnej kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej – mówi Alina Kurzejewska. – MCUS to moje dziecko i moim marzeniem jest, żeby placówka nadal się rozwijała, żeby zachowano w niej wszystkie aktywności i żeby nadal była drugim domem dla osób starszych.
Przedstawiciele ratusza w tej chwili poszukują osoby, która zastąpi dotychczasową panią kierownik. – Dla nas bardzo istotne jest kontynuowanie dotychczasowej działalności pani Aliny Kurzejewskiej – mówi Łukasz Reszka, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w świdnickim ratuszu. – Nie chodzi tylko o zapewnianie usług opiekuńczych dla seniorów, ale również o integrację międzypokoleniową. Poszukujemy osoby o wysokiej kulturze, obdarzonej taktem, wrażliwością i z wielkim sercem.
Oczywiście kandydat na nowego kierownika MCUS będzie musiał również spełnić wymagania formalne. Szef centrum musi mieć wyższe wykształcenie, minimum 5-letni staż pracy, w tym dwuletni na stanowisku kierowniczym i nie może być karany za przestępstwa umyślne. Dodatkowo powinien wiedzieć, jak funkcjonuje samorząd i mieć własną koncepcje rozwoju MCUS. Na zgłoszenia od kandydatów przedstawiciele ratusza czekają jeszcze do 26 września. (kal)