Pokonają „ostatnią milę”

Czy mieszkańcy powiatu świdnickiego będą mogli niebawem korzystać z szybkiego, światłowodowego internetu? Całkiem możliwe. Jak informuje starosta świdnicki Dariusz Kołodziejczyk, jest firma zainteresowana położeniem w Świdniku i okolicach światłowodu. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, skorzystają także uczniowie.


W ubiegły wtorek Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i powiatów województw lubelskiego spotkali się, aby omówić  założenia Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dotyczącego budowy sieci szybkiego internetu, a konkretnie tzw. „ostatniej mili”, czyli nitki prowadzącej od głównej magistrali sieci Internetu szerokopasmowego do poszczególnych odbiorców.

– Jakiś czas temu wydział funduszy zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Świdniku przeprowadził analizę, z której wyszło, że jeśli chodzi o światłowodowy internet, nasz powiat jest białą plamą na mapie kraju – mówi starosta świdnicki, Dariusz Kołodziejczyk. – Zastanawialiśmy się, jak to zmienić. Jest ogólnokrajowa sieć, a jej doprowadzeniem do domu przeciętnego Kowalskiego zajmują się komercyjne firmy. Niestety jest to dla nich raczej mało opłacalny interes. Mimo zewnętrznych dotacji koszty utrzymania sieci są ogromne i trzeba byłoby je przerzucać na ostatniego odbiorcę, czyli lokalne przedsiębiorstwa i mieszkańców. Fachowcy z firm doprowadzających światłowód nieraz podnosili, że gdyby mogli taniej korzystać z powiatowych czy gminnych pasów drogowych i nimi puścić kanały technologiczne, to wtedy te stałoby się to dla nich bardziej opłacalne.

Powiat postanowił wyjść tym oczekiwaniom naprzeciw i jeszcze w grudniu ubiegłego roku przyjął uchwałę dotyczącą obniżenia stawek za korzystanie z pasa.

– Zrezygnowaliśmy trochę z naszych dochodów, aby mieszkańcy powiatu mieli szansę na szybki internet. Zrobiliśmy to chyba jako pierwszy powiat w województwie lubelskim, a dziś mamy pierwsze efekty. Okazuje się, że do konkursu w ramach projektu Polska Cyfrowa na położenie światłowodu, także na terenie naszego powiatu zgłosiły się cztery firmy. Wiem, że wyłoniono wykonawcę, a to bardzo duża szansa dla mieszkańców, żeby mieli światłowód dociągnięty do swoich domów i firm – mówi starosta Kołodziejczyk.

Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, skorzystają też placówki oświatowe. Wszędzie tam, gdzie będzie położony światłowód szkoły: powiatowe, miejskie i gminne, będą miały bezpłatny szybki internet.

– To będzie nowa jakość. Szerokopasmowy internet obejmie swoim zasięgiem około 13 tys. gospodarstw domowych na terenie całego powiatu. Na obecną chwilę nie ma lepszej technologii niż światłowód. Liczymy również, że wpłynie to na rozwój przedsiębiorczości, także tej internetowej – mówi starosta. (w)