Polecimy do Monachium

Od minionego poniedziałku ruszyła sprzedaż biletów na loty ze Świdnika do jednego z większych portów lotniczych w Niemczech. Pasażerowie będą mieli możliwość skorzystania z połączenia codziennie. Dodatkowo na jednym bilecie będą mogli również podróżować do ponad 100 miast w Europie.
Pierwsze loty ze Świdnika do Niemiec uruchomiła Lufthansa. Samoloty do Frankfurtu kursowały od 2014 roku. Początkowo były to dwa loty w tygodniu, później trzy. W minionym roku zapadła jednak decyzja o likwidacji połączenia. Przedstawiciele przewoźnika uzasadniali ją względami ekonomicznymi.
Przedstawiciele świdnickiego portu od razu zapowiadali, że będą próbowali odzyskać połączenie z dużym lotniskiem przesiadkowym w Niemczech, które umożliwi pasażerom z Lubelszczyzny podróżowanie po całej Europie, ale również za ocean. W minionym tygodniu przedstawiciele portu poinformowali o uruchomieniu połączenia ze Świdnika do Monachium. Loty będzie obsługiwać BMI Regional, partner linii Lufthansa.

– To bardzo ważny dzień dla naszego lotniska, ale przede wszystkim dla Lublina i regionu – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin. – Po kilkumiesięcznej przerwie odzyskujemy połączenie z dużym portem przesiadkowym sojuszu Star Alliance. Da to możliwość dotarcia do Lublina codziennie praktycznie z każdego zakątka Europy i wielu miejsc na świecie
– Lublin będzie pierwszym polskim lotniskiem w naszej siatce połączeń. Zdecydowaliśmy się na uruchomienie tej trasy ze względu na rozpoznanie potencjału ze strony przedsiębiorstw w regionie – dodaje Jochen Schnadt, prezes linii BMI Regional.

Przedstawiciele lotniska od wielu miesięcy czynili starania o uruchomienie takich rejsów. – Początkowo to połączenie miało być uzupełnieniem serwisu Lufthansy do Frankfurtu. Później jednak ,wraz z naszymi partnerami z BMI Regional, zaplanowaliśmy je jako całkowicie nowy, lepszy produkt – dodawał Krzysztof Wójtowicz.
Bilety na połączenia do Monachium są w sprzedaży od poniedziałku, 23 stycznia. Pierwszy samolot wyruszy ze Świdnika do Niemiec 27 marca. Loty będą wykonywane samolotami Embraer ERJ 145, które zabierają na pokład 49 pasażerów.
Podróżni będą mogli korzystać z połączenia codziennie. Od poniedziałku do piątku samoloty z Monachium do Lublina będą startowały o 9.35. Na miejscu będą o 11.15. W powrotny rejs wyruszą o 11.40, wylądują o 13.30. W soboty wylot do Lublina został zaplanowany na 11.10. Samolot wystartuje w drogę powrotną do Monachium o 13.20. W niedzielę połączenia będą odbywały się wieczorem. Pasażerowie wylecą z Niemiec o 17.50. W Świdniku będą o 19.30. Pół godziny później samolot wystartuje z powrotem do Monachium. Przedstawiciele lubelskiego lotniska tłumaczą, że rozkład lotów jest dostosowany do porannej i popołudniowej fali przesiadkowej lotniska w Monachium.
(kal)

W tej chwili z podlubelskiego portu latają samoloty dwóch przewoźników: Wizz Air i Ryanair. Od maja na lotnisko wrócą maszyny z logo Small Planet, które zabiorą pasażerów do Barcelony. BMI Regional będzie czwartym przewoźnikiem, który będzie oferował loty ze Świdnika. BMI to brytyjska linia lotnicza, będąca własnością grupy British Midlands Airways.