Policjanci mają oko…

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku rozpoczęli akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Szczegółowo kontrolują, czy kierowcy przejeżdżający w pobliżu szkół i przedszkoli nie przekraczają prędkości, a piesi korzystają z przejść. Sprawdzają też sposób dowożenia dzieci do szkół.


Początek roku szkolnego oznacza większy ruch przy szkołach i przedszkolach, a więcej samochodów i pieszych, to też większe prawdopodobieństwo kolizji i wypadków. Aby im zapobiegać, świdniccy policjanci rozpoczęli akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
– Od 4 września br. aż do zakończenia roku szkolnego 2017/2018 droga do i ze szkoły będzie stałym elementem w życiu naszych dzieci, dlatego wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać, by była bezpieczna. Poza policjantami i nauczycielem to rodzicie i opiekunowie odpowiadają za swoje pociechy. Częste rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze i przede wszystkim dawanie dobrego przykładu będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci – przypominają policjanci.
Rodzice powinni też pamiętać, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z prawem drogowym dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).
Mundurowi przypominają, że bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo są elementy odblaskowe. Warto je mieć na plecaku lub ubraniu zwłaszcza jesienią i zimą, gdy zmrok zapada bardzo szybko. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach lub specjalnych siedziskach z zapiętymi pasami. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie od ulicy. (opr. w)