Polityczna burza przy obwodnicy

PiS nie radzi sobie z budową infrastruktury drogowej, nic nie dzieje się w sprawie północnej obwodnicy Chełma. Taki wpis na Facebooku zamieścił poseł Platformy Obywatelskiej i kandydat Koalicji Europejskiej do europarlamentu, Stanisław Żmijan, czym oburzył wicemarszałek sejmu, Beatę Mazurek. – Żmijan kłamie i manipuluje! – odpowiada ostro chełmska posłanka.


Wpis Stanisława Żmijana na Facebooku wywołał polityczną burzę. Poseł Platformy Obywatelskiej napisał: „W czasie spotkań w Chełmie i powiecie chełmskim często jestem pytany o obwodnicę miasta. Dlaczego nic się w tej sprawie nie dzieje! PiS nie radzi sobie z budową infrastruktury drogowej. Ich minister wprost mówił, że drogi z zachodu na wschód nie służą polskim interesom. Do takich właśnie zalicza się S12 do Dorohuska wraz z obwodnicą Chełma. W Parlamencie Europejskim będziemy walczyć o środki na infrastrukturę dla takich miasta jak Chełm. Potrafiliśmy zapewnić finansowanie trasy S12 do Piask i zapewnimy finansowanie aż do samego Dorohusku”.

Jeszcze kilka lat temu poseł Żmijan, gdy zasiadał w sejmowej komisji infrastruktury, zapytany przez „Nowy Tydzień” o postępy w pracach nad S12, przekonywał, że ruch samochodów na trasie z Chełma do Lublina nie jest duży, a sam stan techniczny drogi jest na tyle dobry, iż nie trzeba spieszyć się z budową ekspresówki. Będąc w opozycji, zmienił zdanie.

Wpis posła Platformy, kandydującego w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej, wywołał oburzenie u wicemarszałek sejmu, chełmskiej posłanki Beaty Mazurek, która również ubiega się o mandat europosłanki, tyle że z listy Prawa i Sprawiedliwości. Północna obwodnicy Chełma to „oczko w głowie” posłanki Mazurek, która zabiega o jej budowę w zasadzie od kiedy dostała się do sejmu, czyli od 2005 r. Z jej inicjatywy zbierano w Chełmie podpisy pod petycją do Donalda Tuska, ówczesnego premiera, w sprawie budowy obwodnicy.

– Żmijan kłamie i manipuluje! – mówi B. Mazurek. – Ta droga będzie, pieniądze są zabezpieczone, trwają prace przygotowawcze, miejmy nadzieję, że tak jak powiedział minister infrastruktury na spotkaniu w Chełmie, zdaje się że w przyszłym roku rozpocznie się jej budowa.

Chełmska posłanka podkreśla, że gdy PO rządziła krajem przy każdych wyborach obiecywała chełmianom obwodnicę, ale na obietnicach się kończyło. – Dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości spowodował, że prace nabrały tempa – twierdzi wicemarszałek sejmu.

W ubiegłym roku lubelski oddział GDDKiA podpisał z wykonawcą umowę na opracowanie koncepcji programowej budowy północnej obwodnicy Chełma. Ruszyły też prace związane z budową S12 z Piask do Dorohuska. W opracowaniu jest koncepcja programowa, a odpowiedzialny za budowę nowych dróg podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Rafał Weber, w miniony piątek zapewnił w Chełmie, że pieniądze zarówno na obwodnicę miasta, jak i S12 Piaski – Dorohusk są zabezpieczone w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku. (ps)