Polonii nie zostawią

Zerwanie partnerstwa z białoruskimi miastami Raduń i Rzeczyca było jednym z tematów ubiegłotygodniowego posiedzenia zespołu międzykomisyjnego Rady Miasta Świdnik. Dyskusja była odpowiedzią na wniosek, który wpłynął do Ratusza o wypowiedzenie partnerstwa, w związku ze wspieraniem przez Białoruś rosyjskiej agresji na Ukrainę. Radni nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji, ale skłaniają się ku temu, by z partnerstwa nie rezygnować.


Po 24 lutego 2022 r. wiele polskich samorządów na znak protestu przeciw napaści Rosji na Ukrainę i w geście solidarności z tym państwem, zawiesiło lub zerwało współpracę z miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi. Do tego samego przekonuje świdnickich samorządowców autor wniosku, który wpłynął ostatnio do Ratusza.

Świdnik, co prawda, partnerów w Rosji nie ma, ale przed laty nawiązał kontakty z białoruskimi miastami Raduń i Rzeczyca. O tym, czy zawiesić lub zerwać z nimi partnerstwo radni rozmawiali na wtorkowym posiedzeniu zespołu międzykomisyjnego.

– Autor tego wniosku to osoba z Warszawy, w żaden sposób nie związana z naszym miastem. Wyraziłem opinię, żeby nie ustosunkowywać się do tego pisma lub ewentualnie wyjaśnić na czym polega nasza współpraca – mówi radny Waldemar Białowąs, przewodniczący klubu radnych KO.

Przewodniczący Rady Miasta Świdnik, Włodzimierz Radek (klub radnych burmistrza) przypomina, że współpraca z białoruskimi miastami nie ma wymiaru politycznego, a polega przede wszystkim na wspieraniu mieszkającej tam Polonii – świdniczanie przygotowują paczki dla rodaków i organizują kolonie dla dzieci.

– Dzięki temu polskie dzieci z Białorusi mają okazję odwiedzić swoją ojczyznę. Szkoda by było, gdybyśmy im tę szansę odebrali – dodaje W. Białowąs.

Radni ustalili, że prześlą autorowi wniosku pismo, tym samym informując go, na czym polega współpraca Świdnika z białoruskimi miejscowościami i póki co nie nastawiają się na zrywanie partnerstwa.

– Oczywiście potępiamy rolę, jaką Białoruś odgrywa w agresji Rosji na Ukrainę, ale nie ma to związku z naszą współpracą z Polonią – mówią radni. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here