Połówka lepsza niż nic?

Połówkowa wiata na przystanku przy Kinie Lot

Tzw. połówkowe wiaty przystankowe stojące na niektórych przystankach nie spełniają swojej roli. Nie chronią ani przed wiatrem, ani przed deszczem – uważa radny Waldemar Białowąs. Urząd Miasta odpowiada, że zdaje sobie sprawę, że choć nie są one w pełni komfortowe, są lepsze niż nic, bo ustawienie innych zadaszeń nie wchodziło w grę.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Świdnik, przy okazji dyskusji nad budżetem miasta na 2022 rok, radny Waldemar Białowąs (klub KO) poruszył temat wiat przystankowych.

– Każdego roku, kiedy przychodzi jesień składam pytanie dotyczące ich ujednolicenia. Prawie na każdej ulicy jest inna. Niektóre nie spełniają swojej funkcji, bo nie są wiatroszczelne czy deszczoszczelne. Większość, a szczególnie te na al. Lotników Polskich jest tylko przykryciem z góry. Czy jest perspektywa, aby to zmienić? – pytał radny, przypominając, że w poprzednim roku miasto w odpowiedzi na jego zgłoszenia deklarowało, że zostanie to wzięte pod uwagę w roku kolejnym. W. Białowąs wspomniał również, że myśląc o wyglądzie i użyteczności przystanków komunikacji miejskiej warto byłoby sięgać po dobre praktyki innych samorządów, które stawiają na przystanki ekologiczne.

Wiceburmistrz Marcin Dmowski odpowiadał, że wiaty od jakieś czasu realizowane są według jednego projektu, z takich samych materiałów, a obecnie jeszcze kilka z nich czeka na wymianę. Wyjaśniał również, że w niektórych miejscach, gdzie wiat wcześniej nie było, a stał jedynie słup, mimo ograniczeń w przepisach, miasto ustawiło tzw. wiaty połówkowe.

– W miejscach, gdzie nie można było zastawić całego chodnika pełną wiatą, jak np. przy kinie, gdzie chodnik jest wąski, ustawiono zadaszenia z ławką. Może nie są one w stu procentach komfortowe, bo nie osłaniają przed wiatrem, ale moim zdaniem są lepsze niż brak jakiejkolwiek wiaty – odpowiadał wiceburmistrz.

M. Dmowski przypomniał również, że miasto ma przygotowany projekt dotyczący budowy wiat z fotowoltaiką i innymi udogodnieniami dla pasażerów, i złoży go, gdy tylko wystartuje odpowiedni nabór. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here