Polsce przybyło 9 nowych obywateli ze Wschodu

Polska ma dziewięciu nowych obywateli. Akty nadania obywatelstwa wręczyli niedawno Lech Sprawka, wojewoda lubelski i Robert Gmitruczuk, wicewojewoda.


Wśród dziewięciu nowych obywateli siedem osób pochodzi z Ukrainy, a dwie z Białorusi. – Stajecie się obywatelami kraju, który bardzo dobrze się rozwija, gdzie wzrasta poczucie bezpieczeństwa. Cieszymy się, że stajecie się obywatelami Polski. Życzę, byście nigdy nie pomyśleli, że popełniliście błąd, wnioskując o to obywatelstwo. To nie oznacza, że macie tracić związek z miejscem swojego pochodzenia. Szanujemy waszą tradycję kulturową i religijną – powiedział wojewoda Lech Sprawka podczas uroczystości, która odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Osoby odbierające akty nadania obywatelstwa dostały egzemplarz Konstytucji i biało-czerwoną flagę. W uroczystości wzięli udział członkowie ich rodzin oraz przyjaciele. Nowi obywatele będą teraz mogli ubiegać się o wyrobienie dowodu osobistego, a następnie paszportu.

W 2020 roku do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły już 44 wnioski o nadanie polskiego obywatelstwa. – W samym tylko Lublinie złożono 33 takie wnioski, co stanowi 75 procent ogółu. Większość wniosków o nadanie obywatelstwa polskiego składają obywatele Ukrainy, ok. 80 proc. ogólnego wpływu – czytamy na stronie internetowej LUW. W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda nadał polskie obywatelstwo 163 osobom z województwa lubelskiego (decyzję w tej sprawie podejmuje prezydent, wojewoda wręcza tylko akty nadania). GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here