Polski Ład w gminie Rudnik

W czterech miejscowości gminy Rudnik będzie oświetlenie uliczne typu led, a w Wierzbicy, Płonce i Maszowie – nowy asfalt. Z kolei budynek urzędu w Rudniku gminy przejdzie lifting, natomiast w Maszowie zostanie wybudowany wiejski dom kultury.

Gmina Rudnik z Rządowego Programu Polski Ład dostała ponad 4,7 mln zł. – Złożyliśmy trzy wnioski i na wszystkie otrzymaliśmy dofinansowanie – mówi Paweł Kucharczyk, wójt gminy. – Na dwa dostaliśmy wsparcie w wysokości aż 95 proc. wszystkich kosztów, a na jeden 90 proc. Udział własny jest zatem niewielki.

515 833 zł gmina dostała na modernizację oświetlenia ulicznego. – Stare lampy zostaną wymienione na energooszczędne typu led przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury – wyjaśnia wójt Kucharczyk. – Inwestycja zostanie zrealizowana w Rudniku, w Maszowie przy drodze powiatowej oraz Równiankach i Wierzbicy przy drodze wojewódzkiej. Na to zadanie dofinansowanie wynosi 90 proc.

Drugi z projektów dotyczy budowy i modernizacji obiektów użyteczności publicznej wraz z montażem instalacji OZE. – W planach mamy termomodernizację urzędu gminy: docieplenie ścian, fundamentów, izolacje, montaż pompy ciepła i odnawialne źródła energii. Do tego chcemy też wybudować wiejski dom kultury w Maszowie wraz z OZE. Tej inwestycji oczekują mieszkańcy miejscowości – wyjaśnia wójt Kucharczyk. Uzyskane dofinansowanie to 1 349 508 zł.

Gmina otrzymała też fundusze na drogi – 2 906 816 zł. Te pieniądze pozwolą na rozbudowę i przebudowę drogi gminnej w Wierzbicy, dwóch dróg w Płonce i Maszowie. – Czekamy na promesę, czyli dokument, który potwierdza przyznanie dofinansowania. Mamy go otrzymać w wersji elektronicznej. Od dnia uzyskania promesy będziemy mieli pół roku na ogłoszenie przetargów na wyłonienie wykonawców. Na część zadań mamy już gotowe dokumentacje techniczne, na inne z kolei są one na ukończeniu – wyjaśnia wójt Kucharczyk. Gmina Rudnik wnioski do Rządowego Programu Polski Ład składała jako inwestycje do realizacji powyżej 12 miesięcy. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here