Pomagają od 30 lat

W uroczystościach jubileuszowych, oprócz działaczy i wolontariuszy świdnickiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu a także goście z zaprzyjaźnionych ośrodków im. Brata Alberta w Gdańsku, Wrocławiu i naszego regionu

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Świdniku obchodziło 30-lecie swojej działalności. Byli goście, przemówienia, wspomnienia i podziękowania za działalność na rzecz ubogich i bezdomnych.


Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku. Potem uczestnicy jubileuszu spotkali się na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie część artystyczną w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy” i aktorów Teatru Drogi, którzy zaprezentowali spektakl „Brat naszego boga” na motywach tekstu Jana Pawła II, poprzedziły oficjalne wystąpienia i przemówienia.

– Już przez 30 lat bez choćby jednego dnia przerwy Towarzystwo udziela konkretnej pomocy wszystkim potrzebującym. Skorzystały z niej już setki osób, które potrzebują posiłku czy schronienia w mroźne dni – mówił Radosław Brzózka z zarządu powiatu świdnickiego dziękując wolontariuszom za ich pracę i wrażliwość.

– W naszej 30-letniej działalności kierujemy się słowami Jezusa o pomocy i miłości do bliźniego. Prowadzimy wiele akcji i wciąż staramy się, żeby naszym podopiecznym żyło się jak najlepiej – dziękował Stanisław Kubiniec, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Świdniku.

W ramach swojej działalności Towarzystwo prowadzi Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Świdniku, jadłodajnię, Punkt Interwencyjny dla Osób Bezdomnych oraz Punkt Wydawania Żywności. Towarzystwo angażuje się również w organizowanie wielu wydarzeń i akcji mających na celu wspomaganie osób będących w trudnej sytuacji życiowej i ich integrację z innymi mieszkańcami. Organizuje pielgrzymki, zajęcia dla dzieci z biednych rodzin, a także akcje wspomagające Polaków żyjących za naszą wschodnią granicą, prowadząc na ich rzecz zbiórki żywności i najpotrzebniejszych rzeczy.

Towarzystwo wciąż stara się podnosić komfort życia swoich podopiecznych w schronisku, w którym przebywa na co dzień ponad 40 bezdomnych mężczyzn. Niedawno pozyskało ponad 70 tys. zł ministerialnej dotacji na montaż i instalację paneli fotowoltaicznych na tym budynku. Nieco wcześniej udało się też zdobyć dofinansowanie na remont dachu schroniska, wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Dzięki temu ośrodek już prawie w 100 procentach jest dostosowany do nowych standardów określonych dla tego typu ośrodków w znowelizowanej ustawie o pomocy społecznej. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here