Pomkniemy elektrycznymi autobusami

60 elektrycznych autobusów i 7 stacji ładowania akumulatorów ma się pojawić na ulicach Lublina dzięki udziałowi w ogłoszonym przez rząd Planie Rozwoju Elektromobilności. Lublin jest jedną z 10 metropolii, które zgłosiły swój akces do tego programu.
Jeśli doliczyć do tego już istniejącą flotę lubelskich trolejbusów, będziemy mieli jedną z najbardziej ekologicznych komunikacji miejskich w kraju.
– Cieszy nas fakt, że wojewoda Przemysław Czarnek osobiście przedstawił propozycje miasta w Ministerstwie Energii – mówił Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina, na konferencji prasowej.
Wojewoda Czarnek podkreślał, że dokładał wszelkich starań, żeby Lublin nie został pominięty w programie przygotowanym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Rząd chce wspierać w latach 2019-2020 rozwój infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, a potem, do 2025 r., rozwijać ideę przechodzenia na podróżowanie pojazdami na prąd.

List intencyjny między władzami Lublina a Ministerstwem Energii (we współpracy z Ministerstwem Rozwoju) zostanie podpisany 20 lutego. Plan Rozwoju Elektromobilności uzupełni obecny już w Lublinie system trolejbusowy nowoczesną bezemisyjną flotą autobusów elektrycznych.
Nim pojawią się efekty PRE, o elektryczne pojazdy służbowe może wzbogacić się sam ratusz. – Do końca roku chcemy kupić sześć pojazdów elektrycznych dla ratusza – przyznała Beata Jędrzejewska-Kozłowska dyrektor Biura Zarządzania Energią lubelskiego ratusza.BCH