Pomnik „Lalusia” jeszcze w tym roku

Starostwo Powiatowe w Świdniku wystąpiło z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej o dofinansowanie budowy w Świdniku pomnika upamiętniającego Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Jego popiersie ma stanąć przy powiatowej al. Armii Krajowej, w pobliżu ronda im. Żołnierzy Wyklętych. Dotacja ma pokryć ok. 85 proc. koszów oszacowanych na 65 tys. zł.

Budowa pomnika upamiętniającego ostatniego partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego ma również swoich przeciwników, którzy podnoszą, że zwłaszcza w świetle ostatniej publikacji dr Sławomira Poleszaka (historyk IPN dotarł do materiałów UB wskazujących, że w 1943 roku „Laluś” miał zastrzelić dwóch żydowskich partyzantów i wydać Niemcom żydowskiego krawca), pomysł powinien zostać najpierw szeroko skonsultowany z mieszkańcami miasta i powiatu (tak uważa m.in. radny powiatu, Jakub Osina ze Stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa). Władze starostwa nie zamierzają jednak wstrzymywać projektu i wniosek o dofinansowanie budowy pomnika już trafił do MON. Dotacja ma pokryć ok. 80 proc. kosztów, które są szacowane na 65 tys. zł.

Starosta świdnicki Łukasz Reszka podkreśla, że inicjatywa upamiętnienia ostatniego przedstawiciela antykomunistycznej partyzantki już przeszła konsultacje społeczne, bo jest oddolna i wyszli z nią sami mieszkańcy oraz członkowie Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”, które od kilku lat, w październiku organizuje marsz jego śladami.

– Postać Franczaka ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności, gdyż żył on i działał na terenie powiatu świdnickiego. Zależy nam, aby pielęgnować pamięć historyczną o wszystkich bohaterach wyklętych – tłumaczy Ł. Reszka

Pomnik „Lalusia” ma stanąć przy al. Armii Krajowej, w pobliżu ronda im. Żołnierzy Wyklętych. Wykonana zostanie również iluminacja popiersia, tak aby pomnik był widoczny także nocą.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza inicjatywa przywracająca pamięć o J. Franczaku podjęta w Świdniku. W ubiegłym roku rada miasta nadała jego imię rondu u zbiegu ulic Racławickiej, Kosynierów i Głogowej. w

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here